3 Şubat 2007

Arıcılık Kursları

Nereden başlayacağım konusunda çok zorlandığımı söyleyerek , Arıcılık kursları uygulamaları hakkında gördüğümüz , duyduğumuz ve yurtdışı örnekleri ile karşılaştırmalı paylaşımlarda bulunacağız.

Arıcılık kursları ülkemizde hem Tarım İl / İlçe müdürlükleri hem de Halk Eğitim Merkezleri tarafından verilmektedir.

Her iki birimde kendilerinin verdiği kursun gerçek arıcılık kursu olduğunu savunmaktadırlar.

Böyle bir kursun veriliyor olmasının güzel bir tarafı , arıcılığın eğitim gerektiren bir uğraş dalı olduğunu göstermesidir. Siz hiç inekçilik kursu verildiğini duydunuz mu ?

Bu kursu kimler veriyorlar?

Her iki birimde doğal olarak , bölgelerindeki Arı yetiştirici / Bal üretici birlikleri ve Tarım İl / İlçe eğitim dairesi ekiplerinden faydalanıyorlar. Çünkü arıcılık öğretmeni formasyonu alan eğitimciler bulunmamaktadır. Bu durumda bulunulacak en güzel ifade “uzman” ifadesidir ki , genelde bu kurs öğretmenlerinin sıfatlarında uzman ifadesine rastlarsınız. Arıcılık Meslek Yüksek Okul mezunları da formasyon almadıklarından Arıcılık öğretmeni olarak görev yapamamaktadırlar. Kısacası bu kurslar uzman arı eğitmenleri tarafından verilmektedir.
Görsel arıcılık malzemeleri ile donatılmış bir salon...Arıcılığı öğrenmek için kurs yeterli midir?

Arıcılığı öğrenmek diye bir olgu aslında yoktur. Arıcılık sürekli eğitim gerektiren bir uğraşı olup , bu kurslar sadece kısa ön bilgilendirmeler içermektedir.

Bu kurslara gerek olup olmadığı konusunu ise , kendi katıldığım kurstaki bir diyalogdan örnek vererek açıklayayım.

Ana arı çiftleşmesi ile yüzeysel bilgi verilmesi sonrası “Hocam” diyerek bir kursiyer el kaldırdı. Sonradan öğrendiğime göre de aslında ana arı çiftleşmesinin kovan içerisinde ve sürekli olan bir eylem olduğu bilgisine sahip iken karşılaştığı bilgi karşısında soru aynen şöyleydi.

“ Hocam ; yani ana arı ömrü boyunca sadece 1 kez ve üstelik kovan dışında mı çiftleşiyor?”

Bu kurslara gerek var mı diye düşünürken bütün fikirlerim değişmişti. Evet bu kurslara kesinlikle gerek vardır.


Birlikler ne işe yarar diye soranlara cevap ...
İşte bu işe yarar...Bizim kurslarda biraz zor görülecek sahnelerden....


Bu kursların içeriği yeterli mi sorusuna ise vereceğim cevap kesinlikle hayır olacaktır. Çünkü kurslar görsel arıcılık malzemelerinden mahrum , sadece internette her yerde bulabileceğiniz bilgilerin yazıldığı ve klasik 1-2 fotoğraf ile desteklenmiş sunular ile 30 – 40 saatlik eğitim şeklinde verilmektedir.

Paylaşımcı birkaç arı dostu sayesinde Türk arıcılığı yeni fotoğraflar ve kısa filmler ile tanıştığını da hatırlatmak isterim.

Arıcılık kurslarında genellikle arı ve kovan görme şansı bulunamamaktadır.


İlgi yüksekliği takdire değer...


Uygulama arılıkları birkaç üniversite hariç maalesef ülkemizde henüz kurulmamış ve desteklenmemiştir.

Kurs sonu alınan belgelerin zaten karmakarışık olan mevzuat içerisinde de yerine rastlamak çok zordur. Ehliyet aldığınızda araba kullanabilirsiniz ama , arıcılık kurs belgeniz arıcılık yapmak veya arı ürünlerinizi pazarlamak için yeterli değildir.

Her şeye rağmen arıcılığa merak duyan herkesin bu kurslara katılarak bu belgelerini almaları gerektiğini de bu kadar eleştiriden sonra söylemek gerekir.

Yurtdışı örneklerinde ise eğitim sürecinde , her bir aşama sonunda arıcıya verilen bir unvan ve belge ile eğitim finalinde bizdeki “Uzman Arıcı” ifadesine çok yakın bir ifade ile “Master Beekeeper” unvanı verilmekte ve tüm eğitimler uygulamalı olarak verilmektedir.Kenya üst çubuklu kovan incelenmesi

KTBH(Kenya Top Bar Hive)


Eğitim bu işte...


Fazla söze gerek yok bence.....

Ülkemizde benzer örnekler yok mu ?
Yurtdışındaki örneklere benzer ülkemizdeki yapılan çalışmaları görmek isterseniz referans olarak aşağıdaki adresi verebilirim.
http://www.zaybir.com/index.php?id=228Peki kurs yeterli değil ise arıcılık nasıl öğrenilecek?

Kurs öncesi veya sonrası , alınacak birkaç koloni ile uygulamaya geçmeden arıcılık öğrenme şansı yok denecek kadar azdır. Çünkü tecrübeniz , yaptığınız hataların toplamından ibarettir.


Hiç yorum yok: