28 Mayıs 2007

Acil Arı Sütü

Bir arkadaşımız sağlık sorunu olan bir yakını için acil arı sütü üretmenin nasıl olabileceği konusunda ve gerekli malzemeleri nasıl temin edeceği konusunda yardım talebinde bulunmuş.
Nacizane en kısa yolunu arz etmeye çalışayım. Hiç bir malzemeye gerek yok. Öncelikle çok güçlü bir koloni ve ekstradan boş bir kovan lazım. Eksik kalan yerleri hep birlikte tamamlayalım derim çünkü konu sağlık. Çünkü arısütü temininden ziyade kendi üretiminin psikolojik etkisi de ön planda olduğu anlaşılıyor.


Güçlü koloni belirlenir.

Bu koloninin yanına boş bir kovan konulur. bu boş kovan fiziki uygunluk durumuna göre yana , arkaya veya öne konulabilir.

1 nolu güçlü koloninin anası bulunarak ananın olduğu çerçeve arıları ile birlikte yeni 3 nolu kovana alınır.

İlaveten bir adet ballı polenli çerçeve arısıyla alınır. Ayrıca duruma göre 1 çerçevede kabarmış boş petek varsa o verilir ve tercih durumuna göre bölme tahtası konur.


Eski güçlü kolonide ana olmadığından koloni ana memeleri yapacaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra bu koloni 2 akşamüstü bal şerbeti ile beslenir ve işlemin yapıldığından itibaren 72 saat sonra tüm memeler kesilerek arı sütleri alınır...

Peki geri işlem nasıl olacak?

Memelerin tamamı temizlendikten ve arı sütü ihtiyacı karşılandıktan sonra ilk iş 2 koloni yer değiştirilerek tarlacıların ananın olduğu koloniye girmesi sağlanır. Ertesi günden itibaren her gün 1-2 çerçeve olacak şekilde tekrar yapılan memeler temizlenerek analı kovana arıları ile beraber verilir. Ben olsam meme yapmış 1 -2 çerçeveyi bırakırım ve yeni ana çıkmasını sağlarım... Hem arı sütü hem yeni genç ana... Koloni biraz geriler ancak hastamız şifa bulacaksa değil 1 koloni 10 koloni feda olsun derim... Acil şifalar dileklerimle...

Hiç yorum yok: