27 Mayıs 2007

Mükemmeli Yakalamaya Çalışmak

Geçtiğimiz kış aylarında yaptığımız memeler bitince tekrar daha tecrübeli olarak işe koyulduk.
Bir kaç önemli noktadan bahsedeyim...
Öncelikle mum kabarmış peteklerden elde edilmiş saf balmumu olacak. Yani kılavuz peteklerin kırıklarından elde edilen mumdan yapılan denemede mum bir türlü sopadan ayrılamadı. Yine şüpheler oluştu bende ama neyse..
Öncelikle mumu benmari usulü yani kaynamakta olan su içersine kap ile oturtulmuş mumun iyice erimesinden sonra suyun kaynaması durdurularak mumun ılınması sağlanmalıdır ki bu şekilde çok daha çabuk şekilde memenin oluştuğunu görebilirsiniz. Mememin ilk oluşumundaki büyüklük , küçüklük ve bozukluklar soğuduktan sonra bir şekilde düzeltilebiliyor.Komple büyük bir çıta üzerine meme monte etmektense yeni sistem bu şekilde olacak. Bunun bir sebebi de arılar çerçeve merkezindeki memeleri daha çok kabul ediyorlar. Bu durumda 2-3 çerçeve arasına merkeze gelecek şekilde daha kolay dizilebiliyor ve memelerin başka yere nakilleri çok daha kolay oluyor.


Memelerin yükseklikleri ve dip kısımları bıçak ucuyla temizlendikten sonra çıta parçalarına yapıştırma için en kolay olarak ısıtılmış balmumundan çay kaşığı ile alınan balmumu damlasının üzerine memenin konması yeterli oluyor.Tabi ki dikkat edilmesi gereken en önemli konu tüp anaarı üretiminde larva transferi olayı ama.. Bu konuda tamamen pratik meselesi.. Hiç korkmadan yapalım bozulursa bozulsun.

Bir de larva transferinde kullanılan Çin kaşıkları hakkında bir şeyler söyleyeyim. Ya inceledim ve maliyeti taş çatlasa 25 ykrş. geçmez. Fakat birileri bu maliyetin çok üzerinde para kazanıyor ama neyse...

1 yorum:

YENİ ARICI dedi ki...

halil merhaba yüksük yapımında mum çubuğa yapışmaz kullanılan malzeme önemli.. bu benim çok uzun yıl çalıştığım yöntem. sana fotoğrafları yollayacağım işine yarar inşallah... Larva transferi çok yapıldığı zaman kolaylaşır el alışkanlığı...TEŞEKKÜRLERRR....