19 Haziran 2007

Güneşi Seviyorum...

Minyatür balmumu eritme teçhizatı kontrolü sonrası üstteki görüntü bu şekilde idi ve daha tam erimeyen mumlar mevcuttu... Zaman zaman biraz karıştırmak gerekebilir.


Alt kısımdaki su bulunan bölüme ise damlayan mumlar bu şekilde idi.. Üstelik saf halde mum ne kadar da güzel duruyor.


Üstteki bölüme çok fazla petek konulması aşağıya bombe yaptırdığından kontrollü olarak fazla petek konulmaması gerekiyor veya alt kısımın yan duvar yüksekliği biraz yükseltilebilir.Özellikle sıcak iklimin daha fazla hüküm sürdüğü bölgelerde çok daha rahat olabilir düşüncesiyle basit ama kullanışlı bir teçhizatı arılıkta bulundurmanın faydasını hep birlikte görebiliriz. Çünkü yerlere attığımız peteklerin bir hayli fazla olduğunu hepimiz biliyoruz.

Peki bu toplanılan balmumları ne olacak ki sorusu yöneltildiğinde verilecek cevap çok basit... Uygulama şu şekilde oluyor... Bir çoğumuza bildiğimizden , çok basit gelebilir ama diyelim ki bu şekilde 5 kg. balmumu ürettiniz sezon boyunca.. Bu balmumunu vererek karşılığında çok düşük bir ücret ile kılavuz petek alıyorsunuz... Bu ücret yaklaşık kg. başına 2 ytl. civarında... Dolayısı ile yaklaşık 14 ytl. olan kılavuz peteğin kilosunu 2 ytl. karşılığında alabiliyorsunuz.. Fakat balmumu olarak satarken , bu hesap ile 12 ytl. olması gerekirken sizden 7-8 ytl. vererek alırlar... Bilmece burada işte .. Matematik her zaman doğruyu göstermiyor arıcılıkta ... Ama iktisat bilimini de çok seviyorum...

2 yorum:

demet dedi ki...

bu iş benim hoşuma gitti!
hemen bir tane yapmam lazım.

peteklerden dolayı sarkma olmaması için sinek telinin altına enlemesine bir kaç sıra düz tel çekerseniz sorun ortadan kalkar.

bilgiler için teşekkürler

YENİ ARICI dedi ki...

Halil merhaba, evet çok iyi oluyor eline geçen kırıntıları içine atıyorsunuz....Ama nektar gelen sürede güzel oluyor eğer nektar akışı durduysa yağmacılık için bir numaralı davetiye olur, haberin olsun. Arılıktan uzakta olmasında fayda var, veeee her tarafı mutlaka kapalı olmalı asla koku çıkmamalı....Sonra yandım allaahhh olmasın. Selamlar.