20 Haziran 2007

İlave Verme

Bir çok bölgede zamanı geçmesine rağmen , yeni gelişen kolonilerin düzenlenmesi açısından faydalı olabilir düşüncesiyle ; ilave verme konusunda uygulanabilecek bir yöntemi sizlerle paylaşıyoruz. İlave verme konusu her arıcının kendine has uygulamaları ve koloninin durumu da gözönünde bulundurularak farklılıklar arz edebilir. Bu ve benzeri çizimler sadece bir çeşitleme olarak değerlendirilmeli ve kolonide hedeflenen duruma göre düzenlemeler yapılmalıdır.


İlave verme zamanlaması için ; yaklaşık olarak resimdeki tablo oluşana kadar yani en az 8 çerçeve yavru kapasitesi dolana kadar beklenmelidir. İlave verme işlemi bölge durumu ve koloni gelişme hızı da göz önünde bulundurularak ana arıya yumurtlama alanı açmak amaçlı yapılacaktır. Bu uygulamada çerçevelerdeki yavruların günlük yumurtalı , açık larvalı veya kapalı yavrulu olması daha önceki koloniye verilen çerçevelerin verilme hızı ve koloni gelişme hızına göre bir serilik ve devamlılık göstermeyebilir. Bu nedenle ilaveye çerçeve almadan önce kuluçkalık bölümü kontrol edilmeli ve kapalı yavrulu yukarıya alınacak 2 adet çerçeve belirlenmelidir.

Niye yukarıya açık larvalı veya günlük yumurtalı almıyoruz ?

Çok cevabı olan bir soru;

İlk etapta ilaveye alınacak açık larvalı veya günlük yumurtalı çerçeveler ile larvaya bakım yapan genç işçilerin ilaveye çıkışları ile kuluçkalık düzeni daha fazla bozulacaktır. Ana arının besleyicilerinin de aralarında bulunduğu bu grubun ilaveye alınması ana arının da ilaveye çıkmasını gerçekleştirebilir. Daha bir çok sebep ile ilk uygulamada yukarıya kapalı yavrulu çerçevelerin alınması daha uygun olacaktır.

İlaveye kapalı yavrulu 4 ve 5 nolu çerçeveler alınarak , kuluçkalıktaki yavrulu çerçeveler orta kısımda toplanır.. Her iki duvarda var ise ballı / polenli çerçeveler 1 ve 10 nolu çerçeve olarak bırakılır.

Bu durumda boşalacak 2 ve 9 nolu çerçevelerin yerine kılavuz petekli çerçeveler verilir. İlaveye 1 nolu çerçeve olarak elde mevcut ise ballı , yoksa önceki yıllardan kalan balı süzülmüş kabarmış petek verilir. İlaveye alınan kapalı yavrulu çerçeveler ; 2 ve 3 nolu çerçeve olarak dizilir ve 4 ve 5 nolu çerçeveler ise kılavuz petekli çerçeveler olarak verilir.

Nasılsa ilaveyi verdik artık oğul problemimiz olmaz diyenler için ; özellikle kovan içi hacminin büyümesi ve ilavedeki arıların ana arıdan uzaklaşması sebebiyle ana memeleri ile karşılaşılması ihtimali güçlü olup ; kontroller ihmal edilmemelidir.

Hiç yorum yok: