27 Temmuz 2007

Bal Süzme Makinesi Gelmiş....Balı Süzmüş...

Trakya bölgesinde sabit arıcılık yapan arı dostları da balları süzmeye başladılar.

Az miktarda koloni sahibi olunmasına rağmen bu makine gerekli işte... Bu makinelerin fiyatları genelde 200-250 Ytl. arası.. Ancak bu makinenin hikayesi kısaca şöyle...

Makinenin resmini gönderen Arı dostunun sözleriyle;

"Bal süzme makinesi küçük olsun istiyordum. Malum 4 tane balı süzülecek kovan var.Firmalara e –posta attım. 2’li Bal süzme makinesi fiyatı için. Bir tane alacağımı da söyledim. Kargoyla Edirne’ye gelir mi dedim. Anlaşılan bu firmaların çoğu toptana çalışıyor veya müşteriye ihtiyaçları yok.Beni dikkate almadıkları belli oluyor,cevap gelmedi çünkü.Bir tek Ana petek'ten cevap geldi. 2’li 200 lira , 3’lü 210 lira , 4’lü 230 lira bunlar çelik ,kromdan 4’lü 550 lira. Kargo 20 lira.En iyisi krom olanmış. Evladiyelikmiş.Ama sorduğum tanıdık kişiler “Sana bal süzme makinesi bile çok. İllaki alacaksan 230 lira olanı al” dediler.Sonuç olarak 2' li alacaktım küçük olsun diye bir baktım 4 ‘lü makineyi almışım. Arada çok bir fark olmayınca... Parasını bu gün havale yaptım. Kargoya verilmiş. Hayırlısı artık. "

21.07.2007


Makinesi gelmiş ve balları süzmüş... Aramızda kalması konusunda ikaz olduğundan koloni başına bal miktarını bildirmeyeceğim ama Türkiye ortalamasının çok üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Nazardan korkuyormuş.. Ne yani koloni başı 1 teneke olduğunu mu söylemeyecektim ben tam hatırlayamadım şimdi.

Benim aslında süper bir tavsiyem var.. Ülkemizde genelde kayıtdışılıktan söz edilir.

Çok basit bir kayıt içine alınma tekniği...

***Arıcılık kurs belgesi olan ve ... adet kovanı ile arıcılığa başlayan veya devam etmekte olan tüm arıcıların almış oldukları bal süzme makinelerinin 200 Ytl.'ye kadar olan bölümü teşvik olarak 1 defaya mahsus olmak üzere Tarım İl / İlçe müdürlüklerine kayıtlı olduğunu gösteren belge ve bal süzme makinesi faturası ile başvurdukları takdirde ödenir.

Ülkemizde arıcılık sektöründe verilen diğer teşvikler düşünüldüğünde uygulanamaz bir teknik midir? Son yıllarda üretilen bal süzme makinelerinde görülen en güzel yeniliğin çerçevelerin konulduğu yerde bulunan ve peteğin dayandığı bölümün eğimli bir plastik olarak yapılması imiş.

Bu konuda bizim kullandığımız makinelerdeki tel ızgaraların peteğe verdiği zararları hepimiz biliriz. Bu yeni sistemdeki plastik bölümün esnemesi ile peteğe çok az zarar verdiği sohbetlerimizden anlaşılıyordu.. Bugün bu resimleri bize gönderen arı dostunun da ifadeleri bu sistemin daha olumlu olduğu yönde idi. Kendisi daha önce diğer sistem makineyi de kullandığını ve bu makineye göre çok fazla hasar verdiğini belirtmiş.


İşte bu kadar makine muhabbetinden sonra sizlere nefis bir görüntü... Bu ürüne sahip olabilmek için arıların çalışmaları bir yana , arıcıların verdiği emeğin ölçülebilmesi gerçekten çok güç...

Özellikle küçük ölçekli üretici ve tüketicinin aracısız buluşabileceği yöntemleri AB ülkelerinde olduğu gibi mutlaka geliştirmeliyiz. AB uyumu kapsamında ülkemize ithal edilen uygulama ve yönetmeliklerin faydaları olacağı muhakkaktır. Ancak izlediğimiz kadarıyla yurtdışında bir küçük ölçekli arıcı ürettiği ürünü ambalajlayıp , kendi adına etiketleyip pazarlamasına rağmen , aynı ülkelerin mevzuatına uyarlanmaya çalışılan ülkemiz mevzuatlarında bu konuda hiç bir maddeye rastlanamıyor.

Bu tür küçük ölçekli arıcılara sağlanabilecek kolaylıklar ile ; hem tüketici istediği , özlediği nitelikte ve ucuzlukta bal veya diğer arı ürünlerini tüketebilsin , hem de üretici ürettiği ürüne verdiği emeğin karşılığını alabilsin.

Sayın arı bakanımıza arz olunur...

Demet attained to extractor... She harvested honey...

Sn. Murat Çakır'ın yorumu;

"Küçük üretici ile tüketicinin buluşturulması bir çok batı ülkesinin arıcılık mevzuatında var.Fakat ülkemizde arıcının haklarını koruması gereken örgütlenmeler genelde büyük ölçekli arıcıları hedef aldığı için, küçük arıcının bu tür sorunları ve ihtiyaçlarını çözebilecek mevzuat değişikliklerinin yapılması mümkün gözükmüyor.Çünkü bütün gelişmiş ülkelerde sivil toplum örgütleri, meslek birlikleri ve benzeri örgütlenmeler kendi taraftarlarının ihtiyaçları doğrultusunda kanunlarda olmasını istediği değişiklik tekliflerini hazırlayarak devletin gerekli birimlerine sunar. Ülkemizde ise hem böyle bir gelenek yok hem de küçük arıcının sorunlarını çözmeye aday örgütlenmeler yok."

1 yorum:

Murat Çakır dedi ki...

Küçük üretici ile tüketicinin buluşturulması bir çok batı ülkesinin arıcılık mevzuatında var.

Fakat ülkemizde arıcının haklarını koruması gereken örgütlenmeler genelde büyük ölçekli arıcıları hedef aldığı için, küçük arıcının bu tür sorunları ve ihtiyaçlarını çözebilecek mevzuat değişikliklerinin yapılması mümkün gözükmüyor.

Çünkü bütün gelişmiş ülkelerde sivil toplum örgütleri, meslek birlikleri ve benzeri örgütlenmeler kendi taraftarlarının ihtiyaçları doğrultusunda kanunlarda olmasını istediği değişiklik tekliflerini hazırlayarak devletin gerekli birimlerine sunar.

Ülkemizde ise hem böyle bir gelenek yok hem de küçük arıcının sorunlarını çözmeye aday örgütlenmeler yok.