24 Temmuz 2007

Süzme Makinesi Bekleyenler ve Beton Suluk

Trakya'dan yine fotoğraf düştü İç Anadolu bölgesine doğru.. Biraz da nispet yapar gibi... Yukarıda görülen suluk beton olarak ortası çukur biçimde dökülmüş.. Ancak taze ve yavaşca süzülen suyu daha çok tercih ediyorlar bu şekilde ki durgun sudan..


Eh işte biraz sırlanmış petek..


Arılar bunu kendilerine yaptı hiç utanmadan alıp , bir de süzeceklermiş herhalde .. Çünkü süzme makinesini kargodan bekliyormuş hala...


Çerçevelerin aralarındaki petek bağlantılarını kontroller esnasında zaman zaman temizlemek gerekir. Aksi halde bal hasadında özellikle petekli olarak alınacak balların sırlarına hasar verebilirler... Bu arada tornavida ile bu iş olmaz.. Bir güzel arıcı demiri edinmelidir tüm arı dostları... Belki birileri duyar da gönderiverir...


İşte yakaladım suç üstü hem de..

Biz polen kutularının altına gazete serdiğimizde vay efendim deyip eleştirilerini yaparken bugünler tabi ki hiç akıllarına gelmemişti.

Bu ballı peteklerin bu şekilde yere konulmasının bir çok sakıncası mevcut... Saymaya kalkmayalım ama tüm arı dostlarına tavsiyem bu şekilde çerçevelerin bir ucunu yere dayamayalım... Gerekirse yanımızda bir boş ilave bulundurursak daha iyi olmaz mı?

Şimdi ben böyle yapıyor muyum? Evet yapıyorum.. Demek ki bundan sonra yapmayacak mışız... Gerçi buna benzer fotoğrafları bu ülkede arı bakanları bile yayınlamıştı ama o bakan..

From Demet's Apiary again.. She's waiting extractor from cargo...

2 yorum:

bjemate dedi ki...

Allah bin bereket versin.
Güle güle yemeyi nasip etsin Demet Hanım.

Ali Türk dedi ki...

siz arı bakanına bakmayın.adı üstünde bakan .kargodanda makina bekleyene kadar kime lazımsa vereyim adresi benim makinada boş durmasın bee.fazlada bakanın işine karışmayın kulagına falan gider::))) oda kulagından çıkarırsa kötü olur.