8 Ağustos 2007

2007-2008 Sezonu Başladı.

Arıcılık sezonunun ürünlerin hasat edilmesi ile bittiği düşüncesi genel olarak hakim olmakla beraber , nacizane fikrim aslında ürünler alındıktan sonra yeni sezon başlamış demektir.


Bu bağlamda 2007-2008 sezonunu açmış bulunmaktayız...

İzin hazırlıkları kapsamında tadımlık olarak hazırlanmış ve götürülmeyi bekleyen şişelenmiş ballar... (İnsanın emeği ile birleşince gerçekten çok güzel oluyor.)

Tüm meşakkat ve emeğin karşılığının alınması tabi ki çok hoş ...

Ambalaj konusunda ise ; ballar aynı olmasına rağmen küçük Gebze şişesi (Seminer hatırası) daha açık renkli gözüküyor..

Ve geçmiş sezon değerlendirmesini eğrisiyle doğrusuyla yapmak zamanı artık..

Bir müddet dinlenme fırsatı bulacağız. Tabi ki eylemlerimiz teknolojiyi yakaladığımız yerde ve üstelik gideceğimiz bölgeyi de yansıtacak şekilde devam edecektir.

Çok uzun bir geçmiş sezon değerlendirmesini bilahare yaparız düşüncesiyle , önümüzdeki günlerde yapılması gerekenlerin neler olduğunu sıralamaktan ziyade, kendi yaptığım izin öncesi son uygulama arılıktaki tüm kolonileri eşitlemek oldu. Hem arı mevcudu , hem yavrulu ve ballı çerçeve sayısı bakımından 3 farklı günde kolonileri eşitledim. Çünkü aynı gün 2-3 çerçeve arılı takviye vermektense gün aşırı 1 çerçeve vermek daha doğru oldu. Çünkü üstelik ne koku veya benzeri bir metot kullanmadan vermemize rağmen hiç bir negatif durum ile karşılaşılmadı..

Son olarak koloni uçuş delikleri daraltıldı.. Önümüzdeki günler daha yoğun yağma eğilimi göstereceği kesin...

2 şişe bal resmi sonrası neler yazdık yahu...

1 yorum:

ballı baba dedi ki...

Allah bereketinizi arttırsın. Öncelikle ailenizle mutlu ve BAL gibi tatlı bir yaşam dileklerimle. Tüm sevdiklerinizle nice hasatlara...