6 Ağustos 2007

Bu Polenler Kolay mı Toplanır...

Bugün son getirdiğim polenleri de temizleyip buzdolabına atmak için baktığımda bir sürü poşette farklı renklerde polenlerin olduğunu gördüm...
Ben bir mozaik oluşturması açısından hepsini karıştırmak üzere bir plastik kapta onları buluşturdum. Renk cümbüşü gerçekten çok güzeldi.


Polen topladığımız koloni sayısı azlığı da gözönünde bulundurulduğunda , toplanan polenlerin çokluğu ve üstelik kolonilerdeki adeta komple bloke olmuş polenli çerçevelerin geçen yıla göre bir hayli fazla oluşu bol polenli bir sezon olduğunu gösteriyor.

Biz arılar tarafından derlenen ve onlardan çaldığımız polenleri tüketme yollarını biliyoruz.

Ancak kolonilerdeki polen blokeli çerçeveler ne yapılacak?

Öncelikle kolonilerdeki polenli çerçeveleri , arılıktaki diğer kolonilere eşit olacak biçimde dağıtmak gerekir. Çünkü sonbahar itibarıyla kışa sokulacak kolonilerin arılıkta eşit güçte olması istenen bir durum olduğundan yine eşitlik ilkesinden hareketle polenli çerçeveler dağıtılmalıdır.

Aslında biraz sıkıntılı durum.. İşgücü yoğun bir çalışma ve dikkat gerektiriyor.

Emek harcamadan polen yemek olmaz tabi ki...

Dağıtılan polenli çerçeveler kolonide hangi sırada durmalıdır?

Aslında cevabı çok basit. Polen ne için kullanılıyorsa , bu yüzden olay mahalline yakın koymak gerekir.

(Sn. Yusuf Gürbüz'ün uygulama önerisidir. )

Özellikle kapalı yavrulu 2 çerçeve arasına konulması , kapalı yavruların çıkışı sonrası, sonbahar teşvik beslemesi ile birlikte yavrulu çerçevelere harcanacak polenin yakınlığı ile polenler kullanılarak boşaltılacak ve aynı zamanda yumurtlama için yeni alan yaratılacaktır.

Ancak dağıtmamıza rağmen bazı kolonilerde full 2 polenli çerçeve olması bu polenlerin harcanamayacağı izlenimini de yaratmıyor değil.

Ama arılara da hak vermemek elde değil. Geçen sonbaharda yapılan teşvik beslemesinin aynısı yapılacağı düşüncesiyle gerekli tedbiri almış olabilirler. Bu arada arılar tarafından işleme tabi tutulmuş ve göze konulmuş polenler baldan daha ağır oluyor gibime geliyor ki bu çerçeveleri çektiğimizde kütük gibi oluyor...

Birisi beni durdursun kaptırdım destan olacak bu gidişle...

1 yorum:

ballı baba dedi ki...

Halil daha ne istiyorsun, fazla olduysa bu fakire yolla. Petekten çıkartır yeriz ziyan olmaz