15 Eylül 2007

Yüksek Güvenilirlikte Ana Arı Verme

Özellikle sonbaharda anaları değiştirmek üzere güçlü kolonilere yeni döllenmiş ana vermek ve kabul edilme sorunları ile karşılaşılabilmektedir.
Ana değiştirme işlemlerinin ilkbaharda daha yüksek oranda kabul ile değiştirilme avantajı olduğundan , değişimlerin ilkbaharda yapılması başarı oranını arttıracaktır.
Sonbaharda ise çok güçlü kolonilerin bölünmesi suretiyle hem koloni sayıları arttırılabilir hem de arılığımıza bölünen arılar kadar yeni genç ana girişi gerçekleşir.
Ama yine de hangi mevsimde değiştirilirse değiştirilsin çok yüksek güvenilirlikli bir yöntemden bahsedelim...

Dayımla birlikte yeni ana verdiğimiz koloniler...

Ana değiştirilecek koloninin anası bulunur ve kontrol altına alınır. Bu kovanın önüne boş bir kovan konularak 1 çerçeve ballı arılı ve 1 çerçeve kapalı yavrulu arılı bu boş kovana alınır. 1 çerçeveden de sadece arılar silkelenir. Bu 2 çerçeve arasına gelecek şekilde genç ana kafesle kek bölümü açılarak verilir. Bölme tahtası ile kovan sıkıştırılarak kapatılır ve 2-3 gün rahatsız edilmez.

Bu sistemde , öndeki kolonide bulunan tarlacılar arkadaki ana kovana gideceklerinden genç işçilerin anayı kabulleri daha kolay gerçekleşir. Kabul sürecinde ana kovandaki ana faaliyetlerine devam ettiğinden herhangi bir yumurta kaybı da sözkonusu değildir.

Genç ana arı kabul edilip , yumurta bıraktıktan ve yavruların kapanmasını takiben ana koloniden 1 çerçeve kapalı yavrulu çerçeve daha öne alınır. Takip eden her gün öne çerçeve nakli gerçekleştirilir.

Öndeki koloni çerçeve sayısı ana koloni çerçeve sayısına ulaştığında , her iki koloni yer değiştirilir.

Öne geçirilen eski analı koloni yine uygun zamanlarda arkaya çerçeve aktarılarak iyice azaltılarak sonlandırılır.

Bu şekilde biraz zahmetli olmasına rağmen yüksek güvenilirlikli bir teknik kullanılabilir.

Nacizane tavsiyem yeni ana ile değiştirilen eski anaları her türlü ihtimale karşı uygun ruşetlerde bir müddet daha saklayınız.. Çünkü bugünlerde ana olsunda , ne olursa olsun razı olduğumuz durumlarla karşılaşabiliriz.

Hiç yorum yok: