10 Ekim 2007

Zamanında Teşhis Hayat Kurtarır...

Dün ayrıntılarından bahsettiğimiz olayda sıkıştırılan anayı kafese almıştık. Kek bölümünü de açık şekilde vermiştik.Bu akşam ana arının kafesten çıkarıldığını ve daha önceki manzaradan farklı olarak ananın gezdiğini gözlemledik.Gerçi biraz gazilik ünvanını hak edecek görüntü de ama şimdilik yapacak bir şey yok.. Yine de rahatlaması için diğer tarafa memeli olarak böldüğümüz çerçevelerle ana arının olduğu çerçeveleri yer değiştirdik.. En azından tarlacılardan anayı uzaklaştırmış olduk.. İlk başta yapmamız gerekeni bu akşam yaptık...Ve memelerden en iyi görünümlü 2 adedini bırakarak diğerlerini temizledik. Bayram sonrası ne yapacağımıza duruma göre karar vereceğiz. En azından gazi de olsa ana arı şimdilik sistemi döndürebilir bir müddet.


Fatih Güneş arkadaşımız Oksalik uygulaması için zamanlamanın erken olduğu yönünde bir yorum atmış... Aşağıdaki resim bu yıl en fazla varroa dökülen kovanın bu akşam yaptığımız oksalik uygulama sonrası ilk kontrolde gördüğümüz dökülmüş varroalar...


Diyelim ki vakit erken ama bu döngülerini kıramaz isek arılardan daha fazla üreyen bir sistemi nasıl durduracağız...

Tabi ki iklimsel ve bölgesel farklılıklar bu zamanlamada etkili olsa da döngünün kırılması için tüm yavruların çıkmasını beklersek sonuç bu gidişle hüsran olabilir...

Oksalik ile Formik arasında ne fark var derseniz onu kısaca şöyle açıklayayım...

Formik çisil çisil yağan bir yağmur gibi iken , oksalik direk nehire atlamak gibi bir şey... Dolayısı ile oksalik sonrası arıların üzerindeki ergin varroalar çok fazla dökülüyor..

Formikte ise az ama uzun süreli bir etki mevcut...

Olayı dengelemek yine bizlere kalıyor...

1 yorum:

fatih güneş dedi ki...

Oksalit asitin zaten diğer varroa öldürücülerinden farkı zaman mevhumunun olmayışı. Ama bizim hesabımız eğer minumum maliyet maksimum verim ise biz bu oksaliti geç sonbaharda uygulamalıyız. yani yavrunun minumum olduğu zaman. Eğerki bizim kolonimizde bulaşıklık söz konusu diyorsanız o zaman zaten sorun yok.