3 Kasım 2007

Arı Kuşlarından Kaçanlar Döndüler...

26 Eylül 2007 tarihinde arı kuşu saldırılarından kaçarak Sakarya Nehri vadisi Beyköy'e arılarını götüren Sn. Yusuf Gürbüz arılarını bu akşam geri getirdi. Ekip götürülürken oluşturulan ekibin aynısı ve ben yine sadece dönüşlerinde karşıladım.


Hiç yorulmuşa benzemiyorlar.. Gerçi bugün öğleden sonra aradığımda arıların çok güzel polen getirdiğinden ve güzel arı uçuşu olduğundan bahsetmişlerdi zevk içerisinde... Yorgunlukları akıllarına gelmemiştir.

Kovanlar kayıt sistemine tabi olduğundan ve farklı ırk takipleri yapıldığından indirilirken konulacağı yer talimatları alıyoruz ve hemen yerleştiriyoruz.

Gerçi damızlık koloni hiç olmadık yere denk geldi ama olsun...

Arılar giderken kuş gibi gitmişlerdi ve indirirken hissedilir derecede stok yaptıklarına şahit olduk.


Ben akşam yemeğinden hemen kalkıp gitmek durumunda kaldığımdan yorgun savaşçılara enerji olsun diye M.kemalpaşa peynir tatlısı götürmüştüm ama Birol abi ekibi atlatmış görünüyor.

Ve arıların geldiği yerden bizlere nar geldi... Bilmeyenler için Sakarya vadisinin Sarıcakaya'dan Söğüt'e kadar olan bölüm ülkemizin en büyük nar bahçelerinin olduğu bir bölge olup;çok güzel iri diş narları ile meşhurdur.
Arılar gelirken bize nar getirmişler...
Her akşam itinayla arı indirilir....

Arılar indikten sonra ziyafet yapılmadan olmaz tabi ki... Hem arıların bir müddet sakinleşmesi için zaman kazanılıyor.


Geri getirilen az miktardaki ruşette açıldı... Diğerleri hala köyde bir müddet kalacaklarmış...


Bizim ekiplerden başka gece vakti ruşet açıp arıların resmini çeken var mıdır acaba diye sormuyorum çünkü yoktur... Allah hepimize akıl fikir versin ne diyelim.

Bu arada harbiden narlar çok güzelmiş... Üfffff sulu sulu...


Haydi bakalım kışlasınlar artık yerlerinde... Baharda belki de Beyköy'den çok haberler vereceğiz sizlere kısmet olursa....

Diğer Fotoğraflar/The Other PhotosHiç yorum yok: