23 Kasım 2007

Varroa Aşısı

Sayım sonuçlandı... Polen kutusunda diğer kırıntılar olması sebebiyle sayım zorluğuna rağmen her 100 adette 1 çentik ile olay tamamlandı.

Toplam ~ 4200 adet ölü varroa sayıldı.

Bu koloni Haziran ayı başında ıhlamur ormanlarına hakim Karacabey boğazına götürülen bir koloni...

Erken ilkbahar varroa mücadelesi yapılarak bölgeye götürülmüş idi. Bölgedeki bal akışının erken olması sebebiyle mücadeleler erken sonlandırılmıştı.

Anılan bölgeye dışarıdan çok fazla gezginci arı kolonisi gelmekte olup; kısa süreli bir dönem sonrası arı kolonileri tekrar diğer bir bölgeye Susurluk ilçesi Göbel Beldesi Umuteli köyü bölgesine götürülmüşlerdi.

Bu götürülen bölgedeki bal akımının devamı ile yine mücadele edilememiştir.

Bal hasadı sonrası Ağustos sonunda merkez arılığa dönülmesiyle başlanan varroa mücadelesinde polen kutusuna dökülenler hiç toplanmamış..

Sonuçta bir koloniden sonbaharda dökülen varroa sayısı mücadele edilmesi konusundaki hassasiyetlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Şimdi bu varroaları aşı yapmakta kullansak nasıl olur acaba?

Nasıl aşılarda mikroplar zayıflatılıyor veya öldürülüp veriliyor biz de bu varrolardan az az dağıtsak mı kolonilere mücadele etmeyi öğrensinler....

2 yorum:

ilhamiuyar dedi ki...

sayın Halil bey,eğer siz akademk kariyeri olan bir kişi olsaydınız acaba bu kadar arştırmanın sonucunda ünvanınız ne olurdu,aynı hız ve azimle çalışmalarınızın devamını bekliyor,tüm kadrodaki elemanlara saygılar sunuyorum.O kadar site geziyorum ,böyle detaylı araştırmaya rastlamadım,tekrar kolay gelsin

Cem dedi ki...

Gevende derki;

çalışmalarını ilgi ve beğeni ile takip ediyorum. Ama yanındaki semelek şefin hala bişey öğrenemeden ayrılıyor ya, ona üzülüyorum..