5 Aralık 2007

Annelerimiz Haklıymış !!!

Bal öksürüğe iyi geliyor

4 Aralık, 2007 12:34:00 (TSİ)

ABD'de yapılan bir araştırma, çocuklara yatmadan önce verilecek bir tatlı kaşığı balın öksürüğü hafifletebileceğini ortaya koydu.

Araştırmayı yapan Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorlarından Ian Paul ve arkadaşları, balın, öksürük ilacı verilmesi ya da hiç tedavi yoluna gidilmemesiyle karşılaştırılınca, en iyi seçenek olduğunu belirtti.Araştırmacılar, balın, tahriş olmuş boğazı kaplayarak yumuşatabileceğini kaydetti.

"Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine" dergisinin bu ayki sayısında yayımlanacak araştırmayla ilgili Dr. Paul, birçok ailenin bu buluşlarına güveneceklerini ve "Annelerimiz haklıymış" diyeceklerini söyledi.

Doktorlar, araştırma sırasında aileleri aracılığıyla, üst solunum yolu enfeksiyonu bulunan 105 çocuğun bir bölümüne yaşlarına uygun dozda bal tadı verilmiş öksürük şurubu, diğerlerine yalnızca bal verdi.

Çalışmanın sonunda, bal verilen çocukların daha iyi uyuduğu ve öksürüklerinin azaldığı aileleri tarafından bildirildi.

Bununla birlikte doktorlar, bir yaşın altındaki çocuklara, botulizm (ender rastlanan besin zehirlemesi) riski oluşturabileceği gerekçesiyle kesinlikle bal verilmemesi uyarısında bulunuyor.


Haber İçin Tıklayınız.

2 yorum:

MUHTEŞEM TURUNÇ dedi ki...

Halil hocam yazıyı korkarak okudum.Ama en sonunda 1 yaş altına botulism nedeniyle kesinlikle verilmemesi gerektiğini okuyunca bir oh çektim. Bu çok önemli.

Ballı Baba dedi ki...

Bu konularda bir çok reçete var, siyah turp küçük küçük doğranır üzerine 2 kaşık bal konur 1-2 saat bekletilir turp suyunu bala bırakır ve yavaş yavaş yenirse öksürük kesilir.
2- Bal küçük kaseye konur üzerine limon sıkılır toz tarçın dökülerek yenir, öksürüğü keser.