25 Aralık 2007

Ayrıntılara Dikkat Etmek Gerekir...

Kabran olarak ifade edilen ve içersine çerçeve konulmadan arıların kendi insiyatifleri ile petek ördükleri uzun ve köşeli bir kovan biçimi.


Çok basitçe ve ölçülerinin önemli olmadığı uzunca 4 kalastan ve ön-arkalarına kapak ile çok basitçe oluşturulabilir.


Çok yerde duyduğumuz ama bal içeriği olarak diğer teknik üretim ballarından hiç bir farklı özelliği olmayan karakovan balını üretmek için rahatlıkla kullanılabilir.


Sadece kılavuz peteğin kullanılmamış olması sebebiyle tercih edilen karakovan balının diğer ballardan hiç bir farkı olmadığını tüketiciye anlatmak gerçekten çok zor.


Aslında modern arılıklarda karakovan balı olarak tabir edilen doğal petekli balı bu tür kovan türleri yerine standart kovanlarda da rahatlıkla arılara yaptırabiliriz.


Ancak bir çok modern arılıkta bu tür eski kovanlara rastlamak mümkün.


Bu kabran daha önceleri nedense hiç dikkatimi çekmiyordu dayımın arılıkta olmasına rağmen.


Bu tür kovanlar, arı mevcudunu arttırmak isteyen arıcılar tarafından da kullanılmaktadır.


Çünkü hacimi genişletme şansı olmadığından iyi gelişme gösteren kolonilerin oğul faaliyetleri çok yükseliyor.


Oğul denildiğinde aklıma yine bir çok yerde rastladığımız oğul balı terimi geliyor. Gerçekten çok merak ediyorum bu "Oğul Balı" nasıl bir şeydir.


Bizler oğul görmediğimizden herhalde oğul balı da görmüyoruz. Bu yıl özellikle oğul balı almak için 1 koloniyi oğul vermesine müsaade etmeliyim.


Kabranın daha önce bir çok kez fotoğrafını çekmiştim. Bu bayramda yine ilk işim o kabranın yanına gitmek oldu.


Havada güzel olunca tek tük uçuş vardı.


Fakat kovan girişine bu kadar dikkatli bakmamıştım.


Giriş deliğinde çakılmış çivileri farkettim. Bu uygulama girişi deliğinden kovana başka bir zararlının girmesini önlemek için yapılmış.


Acaba bizlerde kovanlarımızda bu tür giriş kontrolü için uygulamalar yapsak daha mı iyi olur.


1 yorum:

Murat Çakır dedi ki...

Oğul balı nasıl bişey sorusu eğer lafın gelişi bir cümle değilse, şöyle açıklayayım:

Karakovanda yavrulama ve bal depolama alanları içiçe olduğu için, özellikle çok eski peteklerde depolanan balın görüntüsünü hasattan sonra tahmin edebiliyorsundur.

Ama oğul arısının petekler henüz sıfır kilometre olduğu için, eğer oğul bal depolamayı başarabilmişse, yaşlı kovanların balı ile karşılaştırıldığında arada bariz bir görüntü farkı oluyor.

Eski kovanların balları kararmış peteklerde iken, oğul arısının balları bembeyaz peteklerde oluyor. Tabi balmumu yeni ve daha ince olduğu için yemesi de öbür ballara göre daha iyi oluyor.

Oğul balının özelliği kısaca bu.