28 Aralık 2007

Çiftlikte Kış Ortasında Arı Kontrolü...

Kış ortasında da olsak, hava güneşli olunca üstelik körükçüsü yanında iken dayım hemen bakalım diye açtı...
Bu koloni 10 çerçeve ile bırakılmış. Kenarlardaki ballı petekleri almaya kıyamaması ve arı mevcudunun çokluğu sebebiyle 10 çerçeve olarak bırakılmış.


Hazır açmışken kenardaki balı iyice azalmış 2 peteği aldık.Peteğin bir tanesini getirdiğim gözlem kovanı ile İç Anadolu'ya naklettik.Diğeri ise doğru depoya hava nasılsa soğuk...Arıların olduğu bir çerçeveye de baktık.Arıların bu havalarda uçuş yapması içerideki salkımı tamamen bozdukları anlamına gelmiyor.Çünkü çekilen çerçevede salkım pozisyonunda bir çok arı mevcuttu.Dışarıda uçanlar koloninin şımarık çocukları. Hava soğukta olsa dışarıya oynamak için fırlayan çocuklardan hiç farkları yok.
İşte standardizasyon çalışması. Kenardan 2 çerçeveyi çekince bölme tahtasını koymak gerekti haliyle.


Haydaaa.. Yüksek geldi. Arılıkta bir kaç çeşit kovan ve değişik standartta malzeme olması bu tür sorunlar çıkarıyor.Ancak hiç ama hiç sorun değil.İtina ile standardizasyon sağlanır.Kısa gelirse de altına ince bir çıta çakılabilir.Çok fazla büyütüyoruz bu standart işlerini. Kes veya ekle bu kadar basit.

Bu koloni kayıt ise, yandaki koloninin notu.


Ana yaşı tahminen genç...
Bu tulumda çiftliğin sonradan satın alınarak eklenen bölümünde yer alıyor.


Çok eskiden bu tulumbaya takılan pancar motorla, bu bölüm sulanırdı.Şimdilerde ise, kanaletten sulama yapılıyor. Bu tulumbanın bulunduğu yerden su çıkar mı çıkmaz mı bilmiyorum ama kullanılmıyor işte.Dayım bu tulumbayı sadece yeri belli olsun borunun diye sökmüyor anladığım kadarıyla.Ben fotoğrafı çekerken kendisi de kavakların kesilmiş olduğu araziyi geziyordu.Kesik kavak ağacı köklerinin etrafında çıkan mantarlar ile ilgili araştırma yapıyordu.İşte o bölümü niye çekmedim bilmiyorum.
Çiftliğin diğer yerlerini de sürmüş dayım, bakalım ne ekecek. İçimden bir ses kesin boş tutmaz diyor ama göreceğiz baharda...

2 yorum:

ilhamiuyar dedi ki...

Halil bey dayıya gençlere iyi yönde örnek olduğu için saygı ve sevgilerimi iletiyor,çalışmalarında başarılar diliyorum.

UĞUR KIRAN dedi ki...

Keşke benimde öyle bir dayım olsaydı, hem dayı,hem arkadaş hemde yılların tecrübesine sahip arıcı !!!
Bazıları bu dünyaya şanslı geliyor, ne diyelim Allah ayırmasın , uzun ömürler versin enver amcaya ...