1 Aralık 2007

Melisa Otu Sinire İyi Geliyormuş...

Kış günlerinin başında oğul yakalama muhabbetleri olması arıcıların çözülememiş sohbet konularından...Zamanında konuşulmayan şeyler hiç olmadık zamanda karşımıza çıkıyor...

Haziran ayında da kışlatma ile ilgili o kadar çok sohbet vardı ki...

Özellikle bugünlerde Beyazkovan Forumda geçen bir konudan bahisle;oğul yakalamada ana arı kokusundan bahsedildi.

İşte bu konuya benim yazdığım cevap ve sonraki gelişmeler....

Ana arı kokusu dediğiniz zaman ilgi çekici oluyor gerçekten...Çünkü bu kokuyu (feromonu) kimyasal olarak elde etmek çok fazla karışım gerektirir dolayısı ile elde edilmesindeki maliyet yüksektir.Şimdi sizin dediğiniz Oğul otu'da denen Melissa bitkisinden elde edilen yağdan üretilen bir kokudur.Bu melisa yağı , oğul çeken ürünlerde değişik oranlarda kullanılır ve gerçekten oğulların ilgi gösterdiği bir kokudur ve o kadar keskindir ki bizler bile limoni bu kokuyu duyabiliriz.Bu oğul otunu çok eski yıllarda hatırlarım ki dayımlar arıların bulunduğu çiftlikte sınır boyuna ekerlerdi.
Oğul olayı olduğunda bu ottan bir tutam koparılır ve sepetlerin içine sürülerek oğulun bu sepetler içersine girilmesi sağlanırdı.Şimdi arı otu tohumu arayanlara bir de oğul otu tohumu arayanlar eklenirse hiç şaşmayalım.

Gelelim baştaki ana arı kokusuna ...Böyle bir kokuyu elde etme imkanımız olsa da; bal akım zamanından 1 hafta önce anayı koloniden alsak ve bu kokuyu koloninin uçuş deliğinden ana varmış gibi kokuyu yaymak üzere koloniye püskürtsek...Hem ana olmadığı için yavru bakımı sona ersin , hem yeni ana üretimi çabası olmasın ve bol bal koloniye aksın...İşte kış vakti boş boş oturandan başka nasıl bir öneri beklenirse....

İşte bu şekilde yazdıktan sonra forumda daha ilginç yazılarda oldu ama bana gelen mail ile ilgili bahsedeyim...

İşte gelen mail metini...

Selamlar;

Yazınız bir muhabbet olmuş. Bende melisa yağını duymuşum. Oğul yakalayacağız ya! Sazanlıkta var tabii.Hangi oğul, Nerede?

Kovanlara oğul izni yok ki. Aktara gitmişim 9 liraya melisa yağı almışım. Bir kere kullanmadım.İki kök’te oğul otu edinmişim. Ne olur ne olmaz. Geçen gün tohumları hasat ettim. 2 kökten 2 çorba kaşığı tohum.

Ooo bahara ekersem bir sürü oğul otum olur. Ben hiç kullanmadım ama, yapraklarından yapılan çayın sakinleştirici olduğunu söylediler.

Arılara olmasa bile, arıcılara melisa çayını tavsiye etsek mi ne yapsak! Baksanıza arıcılarda bir sinir bir sinir…Melisa yağı ve stoklarda bol miktarda bulunan oğul otu tohumlarıİsteyene melisa yani oğul otu tohumu temin edilir denmekte...


The melissa officinalis (Balm) seeds from Demet...

Hiç yorum yok: