14 Ocak 2008

Arı Dostları Katkısı

Blogumuzda yayınladığımız her haberin kaynağı konusunda bize yardımcı olan bir çok arı dostumuz mevcut. Dolayısı ile her gün güncellemek gibi gerçekten çok zor olan işlemleri aldığımız katkılarla daha kolayca yapıyoruz. Tüm katkıda bulunan arıdostlarına teşekkürler ediyoruz. Ancak gözlemlediğim bir konuyu da belirtmeden geçemeyeceğim. Yazdığımız bir çok yazıyı iyice özümsemeden hızlı okuma tekniklerine uygun okurken bir çok şeyi atlıyoruz ki ben de diğer blogları okurken bazen geri dönüp baktığımda atladığım konuların olduğunun farkına varıyorum. Bol bulunca kanıksamak gibi bir özelliğimiz olan bizlere bir hatırlatma olabilir düşüncesiyle;

"Pazar günü arılara giderken bizim şef soruyor. [O şahini nereden buldun?]"
"Bugün bir yorumda Kaptan'dan.[Abi kuşun kanadı iyileşecek gibi mi duruyor. Yoksa hep sende mi kalacak bu hayvan.. Ama gercekten arı kuşu zamanı bu hayvanı ayağından bağla kovanların yanında bir yere, vallahi 1 tane arı kuşu göremezsin..]"
Biz daha böyle bir kuş sahibi olamadık maalesef. Ancak kuşun sahibinden larva transferi ile yetiştirme talebimizi ilgili yazıda belirtmiştik. ( Bu kuşlar yumurta ile çoğalıyordu herhalde.)

Bazı katkılar sonucu yazdığımız yazılarda kimden geldiğine dair küçük ipuçları ile vermeye çalışıyoruz. Şahin örneğinde ipucu: "Bir demet maydanoz" idi.

Aynı ipucundan devam edecek olursak eğer;

Arılara ne zaman kek verelim? sorularına verilen cevaplar sonrası tenekenin birisine kıymışlar anlaşılan.

Bugün bulundukları bölgede buzlar çözündüğünden ve arılara bakıldığından fotoğraflarda geldi haliyle...

Bizde ise gece hava sıcaklığı -11ºC idi. Hiç buzların çözünme gibi bir niyeti yok.

Bir negatif bilgi vereyim balkondaki gördüğü güneşin etkisiyle bugün biraz fazla uçmuş ve bir hayli ölü atmış. Ayrıca biraz fazla pislemiş etrafı.Allahtan ev halkı hava soğukluğu sebebiyle pek çıkamıyor balkona.Yıkamaya kalksak 10 sn. sonra "Buzda Dans" pisti gibi oluyor ve terliklerle birlikte balkona yapışıp kalıyorsun. Bir gün önce kalan küçük bir parça fondan tamamen temizlenmiş ve donmuş bala çalışmalar devam ediyordu. Ancak bu son ölümler sıkıntılı bir durum yarattı diye düşünsemde kadro hala iyi gibi gözüküyor. Zaten bu kadar kurcalamaya yaşaması mucize bakalım ne olacak?

Kaldığımız yerden devam edelim.

Donmuş ballar beyaz poşetin içinde "Çiğbörek" formatında hazırlanmış.

Tam "Trakya" işi... Çok güzel olmuş beya...


Bu görüntü hemen hemen bütün kolonilerinde mevcut imiş.

Bu durum bizim Pazar günü kontrol ettiğimiz 2 kolonide de mevcuttu. Güçlü kolonilerdi bizim kontrol ettiklerimiz ancak bugünlerde bu durumun bal kemerlerinin bitişi olarak yorumlayabilmek için ilgili salkım çerçevelerini kontrol etmek gerekirdi. Aynı kontrol işlemini hava soğukluğu sebebiyle biz de yapamadık.

Analarının varlığı konusunda şüpheler mevcut. Ancak anası yoksa bile bu tür koloniler 1 ay süre ile problemsiz devam edebilirler. Uygun bir zamanda ana kontrolu yapmak üzere güzel bir havada bakılabilir.

Eğer ana yoksa matematiksel işlemlere başlanabilir.

Çiğbörekler görünüşleri itibarıyla güçlü kolonilere sunulmuş. Arıdan aldığını arıya vereceksin ki, yazın istemeye yüzün olsun.

1 hafta sonra kolonilerin bu balları tüketim hızlarına göre yeni takviye planlamaları yapılabilir.

Bu son koloni ise sonbaharda sıkıştırılma işlemi yapılmış koloniye ait.

Sonbahar sıkıştırması kadar, erken ilkbahar sıkıştırması konusunu da artık bulunduğumuz bölgeye göre planlamak lazım.

Örneğin yukarıdaki kolonilerde şu anda kaç çerçeve arasında salkımda arı varsa o kadar çerçeve bırakıp, fazla çerçeveleri bilahare vermek üzere emanete alacağız. Çünkü yavrulama faaliyeti başladığında koloni içi sıcaklığını daha rahat muhafaza edebilirler.

Bu paylaşımları için Şahin sahibi arı dostuna çok teşekkürler ediyoruz.

3 yorum:

BeeHappy dedi ki...

Hi Gardas,

Probably is a pollen substitute.
Could you send me the recipe of it?

Halil Bilen dedi ki...

Hi;
It's crystalizing sunflower honey.

Bee colonies belong to hobbyist beekeeper a lady from Edirne/Turkey.

Hayyam dedi ki...

Bu katılaşmış balla besleme konusunda benim bir endişem var.Kovan sıcaklığı ile eriyen bal kovana akmıyormu?