20 Ocak 2008

Bu Sezonun Hakkını Kullandım.

Geçtiğimiz hafta kolonilere bal takviyesi yaparken en zayıf koloni olarak dikkatimizi çeken bir arımızı bu kış kayıp istihkakımız olarak kullandık.
Bugün karlı bir görüntü de kolonileri dıştan kontrol ederken şef bir ara bir tane problemli vardı o hangisiydi diye sordu.
2 nolu koloni işte bakacağız demeye kalmadı ve tık tık ama ses yok.

2 çerçeve arısında çok az miktarda kalmış arılar ve ana da yanlarında. Salkımın üzerinde kemerde bal tükenmiş.


Salkımı dağıttığımızda kafa üstü petek gözlerine dalarak mezarlığa dönüşen peteğin görüntüsü.

Sol tarafta salkımın hemen dışında kemerde bal olmasına rağmen iyice zayıflamış koloni ulaşamamış.


Anayı salkımdan ayırıp son bir kez daha görüntüledik.


Kemerdeki balın salkımın olduğu bölgedeki tükettiği bölüm çok net görülebilmekte. Ancak bir miktar dışta olmasına rağmen salkım çok soğuk havalarda bala ulaşamıyor.


Bu tür ölümler sonrası kovanlar mutlaka temizlenmelidir.


Kovanın içersini güzelce temizledik. Bu kovanın sabıkası artmaya başladı. Bu kovanda dayımdan geçtiğimiz yıl koloni getirmiştim ve o koloni kışa bile girememişti. Bu koloni ise kıştan çıkamadı. Artık kısmetse bir sonraki yıl ne olacak göreceğiz.


Hava soğuk olmasına rağmen biraz mezarlık temizliği yaptık ama bitecek gibi değil. Bahara bir yolunu buluruz temizlemenin.Peki sebepler nedir diye sorgulamak gerektiğinde kayıtlara baktık ve aslında pek merak edilecek bir durum yok.
En son kayda değer 3 kayıt ve bugünkü kayıt şöyle...
04 Kasım 2007'de varroa hasarlı arılar var, kontrol edilecek.
18 Kasım 2007'de kovan içinde çok fazla nem var, üst örtü tahtası değişti.
13 Ocak 2008'de tüm koloniler içinde en zayıf koloni.
20 Ocak 2008'de sizlere ömür.
Varroa hasarını gördükten sonra pek yapacak bir şey yok. Dolayısı ile varroa hasarlı genç işçiler koloniden uzaklaştırıldı.
Kovan içi nem sonrası örtü tahtası değiştirilerek giderilmeye çalışıldı. Kovan içi nemi oluşturan unsurlar hala kolonide idi. (Bunun bir çok sebebi olabilir.)
Kışa girişte genç nüfusundan zafiyet yaşayan kolonide normal süreç içersinde yaşanan ölümler kadroyu iyice azalttı ve aşırı soğuk sonrası bu durum gerçekleşti.
Aslında geçtiğimiz hafta bir küçük operasyon yapılarak bu koloniyi iyice sıkıştırabilseydik belki de bu koloniyi kurtarabilirdik. Ancak kurtarsak bile bu kadro ile verimli bir sezon geçirmesi zor gibi gözüküyordu.
6 çerçeveli olarak kışa sokulan koloni mevcudu 2 çerçeve bile kalmamasına rağmen hala 6 çerçevenin varlığı olayı tetikleyen en büyük unsur olarak gözüküyor.
Çerçeveleri kovana tekrar doldurup, uçuş deliğini güzelce kapattık. Baharda bir çaresine bakarız artık.
Bir dip not olarak, verdiğimiz donmuş bal hemen tepelerinde olmasına rağmen hiç tüketilememiş.

2 yorum:

Murat Çakır dedi ki...

Görüntüler üzücü ama bir o kadar da tecrübe kazandırıcı. Balı var, üstünde keki var ama arılarım niye öldü acaba diyen arkadaşların sorularına canlı cevap.

UĞUR KIRAN dedi ki...

Üstadım geçmiş olsun, bu tür vakalarda fazla üzülünmemesi gerektiğini ve bizlerde bu bilgi birikimi olduğu sürece kolonilerimizin hiç bir zaman bitmeyeceğini yine sizlerden öğrendik;Geride kalanlar sağolsun iyi çalışmalar