11 Ocak 2008

Presleyerek Balmumu Ayrıştırma

Kararmış peteklerle , kırılan ve bozulan peteklerin balmumlarının ayrıştırılması işleminin zorluğunu hepimiz biliriz.

Nevşehir'den Sn. Hasan Gültekin tarafından imal edilen ve bizlerle resimlerini paylaştığı ayrıştırma malzemelerini anlatmaya çalışacağız.


Alet bir kaç parçadan oluşuyor.


Bu kazan ilk önce içersine su konularak ısındıktan sonra , peteklerin atıldığı yer ve altında ısı kaynağı olarak genellikle ağaç dalları ile eski çerçeveler kullanılıyormuş.


Bir uygulamada 250 adet peteğin eritilebildiği ifade edilmekte.


Burada sıcak su ile posalarıyla birlikte eriyen petekler sıvı hale geliyor.Ana parçalardan olan ortası delik sabit dip kısmının altına bal tenekesi konuyor.


Balmumlarının ayrıştırılacağı ana kazan. Alt kısmı ve komple civarı delikli bir kazan.


Kazan sabit dip kısmının ortasına oturtuluyor. Bu kazanın içerisine soğan çuvalı olarak bildiğimiz renkli delikli çuvallardan bir tane dip tarafa seriliyor.


Daha sonra eriyen peteklerin eriyiklerinden yaklaşık 5 kg. kadar bu çuvalın üstüne dökülüyor. Mumun üstüne tekrar çuval konuluyor. Tekrar mum dökülüyor. Bu işlem 7-8 çuval olana kadar tekrar ediliyor. Bu esnada mum aşağıdaki tenekeye dolmaya başlıyor. En üst bölüme son çuval konuluyor ve...


Aletin sıkıştırma işlemini yapacak pres bölümü takılıyor.


Peteklerin eriyiklerinin bulunduğu bölüm sıkıştırılarak mumlar ayrıştırılıyor.


Tenekeye süzülen mumlar ve sulu bölüm daha sonra daha büyük su dolu kazana dökülüyor.


Sonunda saf balmumu üst kısımda toplanıyor.


İlk etapta çekincelerim olduğunu kendilerine ilettim. Ancak kış mevsiminde uygulama imkanı olmadığından, ileride ayrıntılı uygulama fotoları göndereceklerinden bahsettiler.


Kesinlikle mum kaybı olmadığından ve 1 kişinin bir günde 2000 peteği bile çok rahatlıkla eritebileceği söyleniyor.


Bu yazı ile ilgili finalde yazacağım konu ise ; her yıl sonbaharda mumları ayrıştırırken bu tür bir sıkma aparatı yapmaktan bahsederiz dayımla ve sonuçta diğer yıl aynı muhabbet...


Bir türlü yapamadan mumları ayrıştırırız. Bu tür aparatları kullanarak hem mum kaybını önlemek hem de az işgücü ile çok iş yapmak mümkün.


Bu paylaşımı için Sn. Hasan Gültekin'e teşekkürler ediyoruz.

1 yorum:

acemiarıcı dedi ki...

Halil Bey sizleri hemen hemen hergün internetten takip ediyorum, Ali TÜRK Bey, Ahmet BİRBİLEN Bey ve sizden arıcılık hakkında çok şey öğrendim. İşlerinizde Allah'tan kolaylık dilerim. Çalışmalarınızın devamını dilerim