9 Ocak 2008

Yanılmamışız.

Bursa'da III.Marmara Arıcılık Kongresi esnasında açılan standlardan hemen hemen bir çoğumuzun ilgisini ahşap kovanların bulunduğu stand çekmişti.

Özellikle bizlerin genelde gündemde tuttuğu ve bahsettiği özellikleri taşıyan kovanları görmek ve üretenleri ile sohbetler edip; ayrıntılar almak mutlu etmişti bizleri.

Aydın / Kuyucak'ta arı kovanı imalatı yapan Yıldız Kardeşler Kovan bizlerde olumlu intibalar bırakmıştı.

İşçilik ve standardizasyon konusunda da çok iddialılardı.


5'li küçük kovanlarda hepimizin ilgisini çekmişti. Tüm kovanların fiyatlarını sorduğumuzda ise, aldığımız cevaplar piyasa fiyatlarında idi. Fakat işçilik ve kalite farkı hemen göze çarpıyordu.

Bu dağ tipi denen kovanda bir çok sohbetimizde geçen bir çeşitti. Bir çok amaca yönelik olarak kullanılabilirdi.


Peki bu izlenimi nasıl edinmiştik.

İlhan Yıldız bey, üretimin başındaki büyük usta. Standarta bağlılık bence arıcı olması ile alakalı.

Oğlu Gökhan Yıldız ise sistemi yürütecek ve bu sektöre uzun yıllar hizmet edecek izlenimini verdi bizlere.

Bu yazdıklarımızı kongre sonrası aramızda sohbetlerde konuşurken birden......

Bizim Enarıcı ağabeyimizden bir haber....

Haberin ayrıntısı için resmi tıklayınız.

Bu haber sonrası şüpheler oluştu tabi ki ve bu olay tam küllenmişti ki...

Haberin ayrıntısı için resmi tıklayınız.

İlk haber sonrası Gökhan Yıldız'ın yorum bölümüne yaptığı açıklaması.

"Merhaba Ali Bey. Ben Gökhan Yıldız. Yıldız Kardeşler arı kovanı sanayiden. Umarım iyisinizdir. Öncelikle teşekkür ederim, kovanlarımızın güzel olduğundan bahsetmişsiniz. Hatamızın olduğunu da yazmışsınız. Bana mail gönderdiğinizi yazmışsınız fakat mail adresime sizden herhangi bir şey gelmedi. iletisim@yildizkovan.com adresini kullanıyorum. Öncelikle bir ara maliyet düşürmek için OSB kullandık. OSB aldığımız firma bize neme ve rutubete dayanıklı olduğunu söyledi. Ama olmadığını gördük. Ve şu anda o kısımları da eskiden olduğu gibi ağaçtan yapıyoruz. Sanırım siz 5 kovan almıştınız. Eğer bana adresinizi yollarsanız hatamızı düzeltmek isterim. Ayrıca endüstriyel boya altına bezir yağı atıyoruz. Bezir yağını inceltmeden sürüyoruz ve boya tam olarak emişmediğini fark ettik onu da düzelttik. Eğer siz ve diğer arıcı dostlarımız bize fikirlerini eleştirilerini ulaştırırsa daha iyisini yapmak için elimizden geleni yaparız. Umarım önümüzdeki yıl tüm arıcı dostlarımız için güzel bir yıl olur. Saygılarımla..."


Yıldız Kardeşler Arı Kovanı İmalatı İnternet Adresi

Kongrede edindiğimiz pozitif izlenimler sonrası ve bu olayın tekrar tüketici lehine düzeltilmesi gerçekten çok sevindiricidir.

Bu tür yazıları hak ettiklerini ve bir örnek olması amacıyla bu yazıyı kaleme alma ihtiyacı hissettim.

Bugünlerde yeni yaptırdığı kovanlarını boyamakla meşgul olan dayımın bu kovanlarla ilgili kongre sonrası bir ifadesini sizlerle paylaşayım.

"Hiç uğraşmaya gerek yok. Çok güzel kovanlar."

Ayrıca Gökhan'a...

Kongrede "Abi sana fotoğraf gönderecektim ama bir türlü gönderemedim. Mutlaka göndereceğim" demişti.

Atölyede babasının kullandığı boş kovanlarına oğul gelip, girmiş ve fotoğraflarını çekmiş. Bu fotoğrafları hala bekliyoruz bakalım...

Hiç yorum yok: