16 Şubat 2008

Gerçekten Gurur Verici

İnternette arıcılık ile ilgili bilgilerin bulunduğu siteleri dolaştığımızda ilginç gelen malzemeler veya ürünleri bir çok kez karşılıklı paylaşımlarda bulunarak, bir sinerji ortamı yaratıldı. Bu sinerji ile bir çok arı dostu bizlere "İşte budur" dedirtecek uygulamalarla karşımıza çıkıyorlar.
Çok uzun denecek bir süre rahatsızlığının etkisi ile ara verdiği internetteki paylaşımlarına bir başladı ki hepimizin oraya odaklanmasını sağladı. Bu arada rahatsızlığı ile ilgili problemlerini atlattığını öğrenmek ayrıca sevindirici.

Mehmet Nevşehir - Murat Çakır - Enver Öner

Bursa Kongresinde bilgi ve kuru pasta / çay paylaşımı esnasında.Mehmet Nevşehir yapmış olduğu gözlem kovanını, blogunda ilk yayınladığında beğenmiştik. Ancak eleştirel olarak bu tür dizaynlarda gözlemlerin sınırlı kalacağı sohbet konusu olmuştu.

Çünkü özellikle ana arının yumurtlama enstantanelerini yakalamak bu dizaynda biraz zor.

Derken boş gözlem kovanı görüntülerinden sonra, içerisine koloni aktarıldıktan sonra besleme ve salkım görüntüleri de seyre değerdi.

Ancak en önemli bomba daha sonra geliyordu.

Bu konuyu ben Montana Üniversitesi sitesinin canlı yayın kamerasından koloninin uçuşlarını seyredince hemen bu linki vererek 06 Eylül 2006 tarihinde blogta hedeflerim ile ilgili bir yazı yazmıştım.

Bir akşam bir link attı bak bakalım şu linke diye. Baktım ama link açılmamıştı.

Derken web kamera ile canlı yayınla bizi tanıştırdı.

Sessiz sedasız yapmış olduğu ve gerçekten takdire değer uygulamasını bizlerle paylaştığı için kendisine çok teşekkürler ediyoruz.

Esas sevincim şudur ki, Mehmet ağabeyin arıcılık ile ilgili tanışma takvimi çok kısa. Ama yaratıcılık ve pozitif düşünceye sahip olduktan sonra başarılamayacak hiç bir olay yoktur.

Çok uzun ve meşakkatli bir yolculuğa çıkan biz arı dostlarının böyle yol arkadaşları olması gerçekten gurur verici.

4 yorum:

adige2206 dedi ki...

Mehmet Abimizi bende tebrik ederim.
Kovan altlarındaki araba tekerlerini eleştirmiştik ama gördükki bayağı yol almış.
Başarılar ve bol kazançlar dilerim

cengizbahar dedi ki...

Yeniliğe açık olmak önemli...
Körük kapağındaki kurumlaşmadan dolayı hepimiz sıkıntı yaşarız. Tesadüfen körük üreticisini mal teslim ederken gördüm. Sorunu anlattım. Çözüm olarak kapak çevresini bir kaç milim geniş yap dedim. Cevap çok basitti: Sende kurumları temizle(!)

yeni arıcı dedi ki...

Halil ;
Senin ve arkadaşların teveccühüne teşekkürler.Ana arının yumurtlama enstantanelerini yakalama konusuna gelince Muhteşem hocam mikroendeskopik kamera temin ederse onun da bir çaresine bakarız. :)

HB dedi ki...

Şimdi bu bölümü tamam işin. Gelelim yeni operasyona...

Kovanlara gizlenecek elektronik sinyal yayabilen ve bu kovanlar yürüyüp gittiklerinde bu sinyalle kovanların yerinin tespit edilebileceği düzeneklere...