3 Şubat 2008

Karşı Kıyıdan Bir Teknik.

Kovan iç ölçülerinde her iki tarafta kalması gereken boşluğun 7,5 mm. olacağı konusunda artık tartışmaya gerek olmadığını hepimiz iyi biliyoruz.
Kovanlarda standart sağlandıkça 10 çerçeveli kovanlarda
7,5 mm. + 370 mm. + 7,5 mm. =385 mm.
iç genişlik olacağını bir kez daha hatırlayalım.
Ancak bu ölçüyü koloni kontrolünden sonra sağlamak her zaman mümkün olmayabilir.

Karşı kıyıdaki arı dostlarından Kokkini-Melissa bugün çok güzel fotoğraflar yayınladı.

En ilgimi çeken uygulama bu boşluğu sağlayacak 7,5 mm. kalınlığında bir ahşap parçanın çerçeve kulaklarına denk gelecek yere çakılmış olmasıydı.

Ne dersiniz çok kullanışlı olmaz mı?

Thanks to Kokkini-Melissa for sharing this photos.

Diğer Fotoğraflar / The Other Photos

3 yorum:

TUNCAY ERDEM dedi ki...

Halil abi cok guzel bir uygulama ama; kenarlarda kalan 7,5 mm lik bosluk bize cerceveleri rahat cikarmamiza yani saga-sola oynatarak rahat cikarma sagliyor. Boyle olunca cerceveler siki sikiya birbirine gecmis oluyor. Dolayisiyla cikarmasi zor olmaz mi diye dusunuyorum...

Kenan GİŞAN dedi ki...

Sn. HALİL BİLEN
Yazmış olduğunuz ölçüler standart kovan ölçüleri olmakla beraber aklıma takılan bir şey var.
Bu verdiğiniz 7,5mm'lik ölçü çerçeve uzun kenarıyla (7,5+440+7,5=455mm) kovan duvaru arasındaki mesafe olarak biliyorum.
Benim gittigim kursta, kurs hocalarının kovanlarında,şimdiye kadar dolaştığım bloglarda çerçeveler kovan yan duvarına bitişiktir.Çerçeve ile kovan yan duvarı arasında 7,5mm'lik buşluk bırakıldığında kovan duvarıyla balmumu arasında yaklaşık 13,5mm mesafe oluyor iki balmumu arasında veya petek kovan duvarı arasında mesafe fazla olduğunda bildiğim kadrıyla arılar balmumunu uzatıyorlar.
Benim kovan iç ölçülerine bir itirazım olamaz, komşu ülkedeki arıcının yapmış olduğu uygulama ben de soru işareti bıraktı.
Daha deneyimli arıcıların fikirlerine itibar ederim yorum yaparlarsa sevinirim.
Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Saygılar.

ariciahmet dedi ki...

bizde petek kenarı boşluğu 1cm dır (rütübet fazla olduğundan ahşapta şişme oluyor zamanla boşluk kalmıyor) yeni çıtalı kovanlarda boşluk tek tarafa bırakıldımı kovan köşesine arı petek örüyör iki tarafa eşit bırakılınca sorun olmuyor.
Halıl bey o komşunun çerçevelere tel germesini beğenmedim.çerçeveler birbirine değdiği yere tel diş taraftan geçirilmez çıkarıp korken tel kesilir bilmem fark ettinizmi.