17 Haziran 2008

Acemiler

Kolonilere ana kabul ettirme.....
Evet bazen büyük sıkıntı olur ana kabul ettirmek, üstelik koloni güçlü de olursa...
Anasını bayılttığım güçlü koloniye verdiğimiz ana kabul edilmiş ve yumurtluyor. Güçlü koloniye anayı verebilmek için en güzeli koloniyi komple kovan önüne silkelemek ve oğul gibi içeri girmesini sağlamak. Daha sonra anayı kafeste vermek.
Ancak bölme yapılarak ana kabul ettirmek, daha garantili bir yöntem...
1 çerçeve ballı, arılı/1 çerçeve kapalı yavrulu arılı olacak şekilde 2 çerçeve boş kovana koyduk. Yanlarına fazladan 1 çerçeve arı silkeledik. Bu 2 çerçeve arasına kafeste anayı kek bölümünü açarak verdik.
Bu 2 çerçevenin en dışına bir kılavuz petek atarak duvar yapmıştık.
Bu durumda anayı kabul etmemesi için hiçbir sebep yok.
Bu koloniyi güçlendirmekte sıkıntı oluyor ki zaman gerekiyor.


Bu tür bölmeler için ise, depoda bol bol kovan gerekiyor. Bu bölmeler kışa yetişirler. Diğer kolonilerden küçük takviyelerle güçlendirilirler ki gencecik analar gereğini çok güzel yaparlar sonbaharda...

Kışa girerken genç ana ile girilmez ise, handikap başlıyor daha işin başında...

Sınavları biten acemiler bu akşam gezmeye geldiler.


Memelerin son kontrolleri yapıldı. Tutmayanlar olursa aradan alınıyor. Arıların salkım yaptığı bölgede toplu halde bulunmları çok önemli memelerin. Kuluçka sıcaklığı, diğer yavrularda olduğu kadar ana memelerinde de etkili bir faktör. Bu yüzden tutmayan memeleri salkım bölgesinden uzaklaştırmak lazım.

Şefin koloniye bakmak lazım...

Panayırcılar kasnağı çeviriyorlar. Ama ana arıda kasnağı çevirmiş. Bir güzel yumurtlamış alt kısıma...

Bu çerçeve Bilecik'ten gelen çerçevelerden. Petekler mahmuz kullanılarak takılmış. Bu yüzden tel boyu çok bariz belli. Isıtma yöntemi ile yapılanlarda bu kayıp daha az gözüküyor.

Öğrenciler bu mevsimde kolonileri görünce direk arıcı olmayı akıllarından geçirirler. Ama buraya gelene kadar yapılanlar ise gözükmüyor tabi ki...

Duvar çerçevesi... Tam duvar olmuş. Ama daha sırlamaya pek başlamamış. Bilecik'ten aldığımız ilavelerin yükseklikleri biraz fazla olduğunda çerçeve altlarına bu tür petek indirmeler bolca görülüyor.


Bu çerçeve sonbaharda kuluçkalığa yakışır. Kemeri de dolduruyorlar...

Gerçekten arıcılık tam bir yılı kapsayan, çok dalı olan bir uğraş...

Hedef günleri yaşıyoruz ki gerçekten çok zevkli günler geçiriyoruz.

Bu tür görüntüler, geçmişte yaşadığımız meşakkatları unutturuyor.

2 yorum:

Ali Türk dedi ki...

Anaarı kabulde sıkıntı olursa,mutlaka kovanın yeri degişmeli.Elinizde önemli bir anaarınız var.Riskede girmek istemiyorsanız anayı kafesle verdiniz.Kafes açılmadan kovana bir yer degişikliği tüm tarlacılarını kaybettirecek.Dahada sorunsuz kabul olacaktır.Bu konu tedaylı bir şekilde işlense iyi olur.

Emrah KARADENİZ dedi ki...

Halil abi çok güzel anlatmışsın yine, bir gun gelir bizde uygularız anlattıklarını.Birde şu çerçeve çıkarmada kullandığın aleti nerden bulabilirim kolay gelsin.