14 Haziran 2008

Stok Başlangıcı

Arıların davranışlarını izlediğimizde aslında ne kadarda geleceğe yönelik planlama içinde olduklarını çok rahat görürüz.
Bu planlamayı görüp, zamanında tedbir almayan bizler, bugünlerde harıl harıl daha önceden yapılabilecek işleri yapmaya uğraşıyoruz.
Bugün bir sürü petek hazırladım ama stok yapamadık yine.
Gitti hepsi.
Gelelim arıların bu davranışına...
Nektar gelişi hızlandığında öncelikle kemer denilen bölgelerini dolduruyorlar peteklerin.
Özellikle yeni kabarttığı ve yumurtladığı peteklerde kemerlerin balla doldurulması olayı ise görsel bir durum oluşturuyor.

Henüz yeni doldurduklarındanve sırlama yapılmadığından dolgun şekilde duruyorlar. Kovan açıldığında bu durum üstten bakıldığında bembeyaz görüntü veriyor.

Arıları bala hazırlayamadan, balın içinde buldular kendilerini bu yıl...

Bugün yapılan kontrollerde yumurtlamasını beklediğimiz analar ortada yoklar.

Babalar gününü kutlamaya gitseler, bir şekilde gelmeleri gerekirdi ki yolda başlarına bir şey geldi herhalde...

Çok önemli değil. Çıkmak üzere olan memelerden hemen yenilendi bölmeler...

2 yorum:

Onur ZEYREK dedi ki...

Abi bizm orada bu üsten bakısataki görüntüye 'ağartma' diyorlar ve bir arıcının görmekten en cok memnun oldugu görüntü buymuş....

Hayati İnal dedi ki...

Selamualeykum;Affınıza sığınarak derimki;Eğer analar yumurta atmadan yer değiştirildiyse arılarında yeni geldiği yer iyiyse mutlaka keserler.Ben yıllardır yumurta atmadan yer değiştirme yapmazdım.Bu yıl farklı bir deneme yapmak istedim.Fethiyeli arkadaşlarda biz devamlı yer değiştirirken ona bakmayız dediler.Bizde arıları Antalya sahilden yaylaya götürdük.20 adet yumurta atmayan beyden 13 tane kayıp yaşadık.İyi ve bereketli çalışmalar dilerim.Allah kolaylık versin.Arıcı 07 Hayati İNAL ANTALYA