24 Haziran 2008

Yakında Uzaya Arı Gönderirler !

Çok uzun zamandır gündemde, janter için uygun bir kovan yapılması konusu vardı.
Vadiye yaptığımız yolculuklarda hep bu tür tasarımlardan söz ediliyordu.
Bu düşüncelerden bazıları hayata geçiriliyor.
Janterde damızlık anayı öldüren bir ekip liderinin bu tür işlere kafayı yorması bizim avantajımıza tabi ki...
Olay tamamlandığında biz hazıra konuyoruz...

Gelelim projeye...

Janter ebatlarında çerçeve ve bu çerçevelere uygun bir kovancık yapılması işlemi Elmadağ Arıcılık Uygulama, Araştırma ve Oğul Toplama Merkezi tarafından gerçekleştirildi.

Kovan Eskişehir'e gelince uykusu kaçan Yusuf abi gece 2' de gelen kovanı, büyük kovanla entegre çalışmalarını sonlandırmış...

Yapılan çalışma ile normal bir kovanın üst örtü kapağı ölçülerinde bir kontraplak malzeme ile küçük kovancık birleştirilmiş.

Bu arada bende bu akşam Yusuf abinin arılığına gidince, projeye bir katkı olması açısından beyin fırtınası yaptık ve olumlu karşılandı.

Hemen bu katkı yerine getirildi.

Konu şu; bu küçük kovancık, kovanın üzerine konduktan sonra, boş bir ilavenin kovanın üzerine konulabilmesi, hem dış etkenlerden korunma, hem de görüntü farklılığını ortadan kaldırması açısından iyi olacak... Bunun için küçük bir modifiye yeterli olacaktır.

Hangi kovandan ana üretilecekse, o kovanın hemen üzerine getirilecek ve kovanın anası üstteki küçük kovancıktaki jantere konulacak... Kovancığın alt tarafına da ana arı ızgarası takılarak, yumurtlama sonrası ananın janterden salınması ile kovancıkta çalışmasına devam etmesi için düşünülmüş.

Janterde anayı yumurtlatmanın sağladığı avantajları artık biliyoruz ki en önemlileri, larvanın hiç zarar görmemesi ve anaların aynı günde doğacak olmaları...

Bu ve benzeri projeleri çok fazla dinliyorum ki, içimden hep diyorum...

Yakında Uzaya Arı Gönderirler !

Hiç yorum yok: