17 Temmuz 2008

Arıcılık

Bal hasadı sonrası 2 kata indirilen kolonilerden güçlü olanlar, hava sıcaklığının artışı ve nektar akışı ile birlikte kapı önünde birikiyorlar. Özellikle kuluçkalık ile ballık arasında yapılacak çerçeve değişiklikleri bu birikmeyi sonlandırıyor.
Ballıkta yavru atılmaya müsait ve az bal depolanmış 1 çerçeve, kuluçkalıkta bulunan özellikle bal dolmuş duvar çerçevesi ile değiştirildiğinde bu rahatlık koloniye verilebilir.

Ayrıca ilk bal hasadı sonrası geri verilen süzülmüş peteklerden arılar, hem bal koymak için hem de yavru faaliyeti için esmer petekleri tercih ediyorlar. Bu yüzden bal hasadı sonrası 2 kata düşürülen kolonilerde beyaz petekler alınarak, daha çok esmer petekler kolonilere verilmelidir.
Balın ve nektarın yoğun geldiği dönemlerde azalan yavru faaliyetleri sonrası kuluçkalıktaki bazı peteklerde düzen bozuluyor.

Bal, polen ve yavru iç içe geçiyor. Önümüzdeki günlerde nektar akımının azalması ve yavru faaliyeti artmasıyla bu çerçevelerde yavru alanındaki bal-polen boşaltılacak ve yavru düzeni daha düzgün bir hal alacaktır.
En uygun ana arı değiştirme zamanına girdiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz.
Bu yüzden elimizde zaten mevcut olan iyi analarla devam edeceğiz ve değişmesi gereken analar için başka kolonilerde ana verme işlemleri hızla devam ediyor. Bir müddet 2 ana yumurtlayacak ve en zayıf halka kabul ettiğimiz yaşlı analara elveda edilecek.
Bu anlamda anayı kabul ettirmek için plastik kafesleri tercih ediyoruz. Hem kek bölümünün küçük olması hem de anaarının dışarı çıkamayıp, işçilerin içeriye girmesine izin veren bir mantığı olması sebebiyle daha etkin olduğunu söyleyebiliriz. Nakiller için ise hiç uygun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü 2 parçadan oluşuyor ve parçaların kilit sistemi bile yok. Bazı plastik kafeslerde bu kilit sistemi mevcut ancak bu modellerde yok.
Ancak kafesten daha ziyade ana verilecek koloniyi hazırlamak işin püf noktası…
Arıcılık sohbetlerini yaptığımız ortamlarda olaya ilgi duyan arkadaşlarımızın, arılıkları merak etmeleri aslında çok doğal.
Bu kapsamda imkânımız ölçüsünde arkadaşlarımız ile birlikte arıların yanına gidiyoruz. Bu sefer konuğumuz Sn. Nihat Aktekin idi.Diğer ziyaret eden arkadaşlarımız gibi benzer duygular yaşadığını söyleyebilirim. Çünkü arılar hakkında oluşan “Sokan yaratıklar” düşüncesi, onların çalışma düzenini görünce tamamen değişiyor.

3 yorum:

b. kalamiotis dedi ki...

dear neighbour [kalispera].[echo] it sees that you make despite very good work. I have your I only wish good honeys

Hüseyin ALTINTAŞ dedi ki...

Selamün aleyküm
Kafesin içine işçi arılar girebiliyor diyorsun
Ana arıya birşey yapmıyorlar mı?
Allah'a emanet ol
kal sağlıcakla

HB dedi ki...

Anaarıyı verdiğimiz koloniler zaten çok güçleri azaltılmış koloniler oluyor ve kafes içine giren işçiler zarar vermiyorlar.