27 Ekim 2008

Kışa Doğru...

Gün gelir bu yasak biter. Dolayısı ile paylaşıma devam ki sadece Türkiye'den arıcılar izlemiyorlardır.
Aslında daha erken bir tarihte edinebilseydim çok iyi olacaktı. Olsun gelecek yıl artık kışlama da bu modeli de kullanabileceğiz. Eğer haftasonu hava şartları iyi olursa deneme amaçlı aktarabiliriz.

Depoda yerlerini aldılar. İçlerine kabarmış peteklerimi dizdim pırıl pırıl. Biraz daha edineceğim bakalım şartlar uygun olursa.

Büyükşef Murat Çakır internet arama motorlarında arıcılık yazıldığında bizim blogların en ön sıralarda geldiğini, ancak bal yazıldığında ise esamesinin okunmadığından bahsediyor. Bu yüzden buyurun bakalım sizlere...

Bal.. Arıların ölümüne savundukları harika besin. Küçük resimli poşetleri de yeni edindim. Ayrı bir güzellik veriyorlar...
Haftasonu arıların yanında iken izleme esnasında özellikle öğle saatlerinde polen gelişi güzeldi. Bu yavru durumunun devam ettiğini dışarıdan gösteren bir etken.
Bazı kolonilerde yapılan kontrollerde yavru alanı ile bal kemerinin durumu güzel görünüyordu. Kadrolarda aslında beklenen düzeyden daha yukarıda ve bu durumu birazda biz sağladık.

Baharda yaptığımız eşitlemelerin benzerini yine sonbaharda yaptık. Ortalama bir güç oluşturduk. Bölgemiz için güçlü sayılabilecek bir durumu yakaladık ve bunun keyfini baharda sürmeyi planlıyoruz.


Kışlamaya hazırlanmış kolonilerin tamamında ( Anaç koloniler hariç ) 2008 yılı üretilen analar mevcut. Bu durum sonbahar yavrulama faaliyetinin iyi durumda olmasını sağlıyor. Genç ana ile kışa giren koloni baharda dağın tepesinden çığ olmak üzere bırakılmış bir kartopuna benziyor. Yaşlı ana ise hele bir kar yağsın diye bekleyip duruyor.

Bu arada bizim ekibe bir bilgi vereyim ki gelecek yıl kullanacağımız yeşil boya olayını haftasonu sanayiden hallettim.

Dengelemeler esnasında bazı kolonilere hiç dokunmadık. Fazla çerçevelerini alıp, bölme tahtasını koyduk. Bu koloni bizlere baharda hediye edilen koloni idi. Bu Pazar günü açtım, bölme tahtası açılmış ve büyük bir salkım petek örmeye başlamış.
Bu koloni 7 çerçeveye sıkıştırılmıştı. Haliyle 1 ballı çerçeve vererek koloniyi 8 çerçeveye çıkardık.

6 yorum:

Zafer ANLAYIŞLI dedi ki...

Üstad ruşet kovanların ve gelecek senenin boyası hayırlı olsun. yalnız acizane bir şey hatırlatyım.
ben bu sene bir kaç anayı oje ile boyadım ve kovana direk saldığım zaman baktım anayı sıkıştırıyorlar tahminim tiner kokusu veya ojenin hiçinde her ne varsa ananın fonemen kokusunu bastırıyor. bir müddet kafeste verdim durum düzeldi bilgilerinize.
saygılar

Gürbüzarıcılık dedi ki...

Selamlar
Ruşetlerin hayırlı olsun. Bir şişe bal satarak satın aldığınız ruşetler bunlar mı?
Güle güle kullanın.
Gelecek zamanda bizde yapmayı düşünüyoruz. Kertse ala bilirsek tabi.

M.Aksungur dedi ki...

halil hocam meraba;
poşetlerin çok hoş doğrusu.nereden edindiyseniz yaz da biz de edinelim :)
uşetlerin de inşallah beklediğin gibi olur.selamlar..

erbabarici dedi ki...

Maşallah herşey güzel görünüyor başarılar.

Halil İbrahim KAVUN dedi ki...

Sayın ustam 7 çerçefeye sıkıştırdık ama 8 çerçefe komple ballı olunca bunu yedek bal olarakmı algılamalıyız.selamlar..

HB dedi ki...

Halil İbrahim abi;

Ben kolonilerin tamamını eşitleyerek kışa girmeyi planladığımdan kolonilerin bazılarını 7, bazılarını 8 çerçeveye getirerek sıkıştırdık. Koloni dengelerini gerektiğinde diğer güçlülerden alarak yaptık.

Ancak bu eşitlemelerde hesapta pek görünmeyen şeyler oluyor.

Kapalı yavrusu biraz fazla kaçmış olan bu koloni, bu yavruları çıkarttığından ve 7 çerçevede sıkıştırılmış olduğundan 7. çerçevenin dışına bölme tahtasını da açarak kıyı kıyı petek örmeye başlamıştı.

Bu durumda yapmamız gereken 1 çerçeve daha vermek.

Elimizde de sırlı ballı çerçeve olduğundan bunu 8. duvar çerçevesi olarak verdik.

Bal stoğunu arttıran bir etken tabi ki ama 7 çerçevede kalsa bile stok rahatlıkla yeterdi.