25 Kasım 2008

Eskişehir'de Arıcılık Kursları

Bulunduğumuz şehirde açılan arıcılık kurslarının fazlalığına rağmen, ilginin hala yüksek seviyede olması sevindirici diyerek bir giriş yapmakta fayda var.
Birol abi'nin organize etmesi ile şu anda İl Tarım Müdürlüğü binasında devam eden arıcılık kursuna ekip olarak katıldık.
Amacımız Birol abi'nin de geçmişte kurs hocası olan ve şu anda devam eden kursta da görev yapan Sn.Bahri Sertçelik hocamızı ziyaret ederek çayını içmekti.
Hocamızın, biz magazincilerden talebi olan bal hasadı konusuna ait fotoğraflarda sunu biçiminde hazırlanıp götürülmüştü.
Kursa katıldığımızda konu gelmiş bal hasadına dayanmış.

Sunumda hazır iken; hocamın izniyle aldık sazı ele...

Bal hasadı konusunda ne kadar tecrübemiz varsa ...

Olay soru-cevap boyutuna geldiğinde şunu gördük ki, bizler internette özellikle yeni başlayanlara veya başlamak isteyenlere yönelik çalışmalar yapmalıyız.

Yakın gelecekte herkes internette olacak ama bir sürü uç örneklerle karşılaşacaklar...

Bal hasadı ve değişik bir çok soru sonrası olay geldi çattı kışlama konusuna...

Kışlama konusunda ana kaidelerden bahsedip ayrıntılar için topu Yusuf abi'ye atıverdik.

Top artık Yusuf abi'de...

İyi dinledim ve kendi adıma gördüm ki ben arılarımı kışa iyi hazırlamışım...

Gerçi biz çok dinledik ama...

Gelecek günlerde yine açılacak olan arıcılık kursları için İl Tarım Müdürlüğüne bir dilekçe ile başvuru yapılması gerekiyor. Tarih belli olduğunda başvuru sahiplerine ulaşılarak kursa davet ediliyorlar.

3 yorum:

Orhan ÖNDER dedi ki...

Halil bey hasad la ilgili sunuyu buraya koysanız bizde istifade etsek ,biz yeni başlayanlar olarak yanlışlarımızı doğrularımızı görsek nasıl olur.Selamlar...

salih arıcı dedi ki...

Halil bey bravo aktivitelerle arıcılığa olan aşkınızı hizmete dönüştürüyorsunuz,tahmin ederimki o gün orda olan kursiyerler sizlerden çok şey kapmışlardır,çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

erbabarici dedi ki...

Halil Bey mahmudiye ilçemizde 2 kere kurs açıldı inşallah 3.sü planlanıyor yapılacak olan kursta sizden ve değerli bilgi ve deneyimlerinizden faydalanmak arzusu i.erisindeyiz böyle bir etkinlikte sizleride aramızda görmek istiyoruz.....Saygılarımızla.