14 Şubat 2009

Bursa İli Arı Yetiştiricileri Birliği


Hiç planda olmayan işlerle karşılaşabiliyoruz.

Bir yakınımıza acil şifa dileklerimizi iletmek üzere Bursa'ya yapılması planlanan ziyarete haydi ben sizi götüreyim diyerek günü planladık.


Sabah erkenden geçtiğimiz günlerde esen yoğun lodosun yaptığı azizlik var mıdır diye kontrol etmek üzere arılığa hem de sabahın 09:00'da gittim.


Arılığa yaklaştığımda çeşmede verdiğim molada dedim ekibi bir arayayım.

Birol abiyi aradım ki bizimkiler İnegöl'e varmışlar bile.

Yusuf abi'ye göre benim Brunch vaktime daha varmış ki erken kalkmışım.

Arılarda sıkıntı olmamış. Sabah yağmur yağarken, arılığa vardığımda açan güneşle arılarda da hareketlenmeler oldu.


Vadiye gidelim mi diyorlar acaba?

Derken eve gelip, Bursa için yola çıktık.


İnegöl'e yaklaştığımızda karşıdan gelen arabayı tanıdım gibime geliyor ama...


Bursa'ya gidişimiz bir süpriz oldu diyebilirim.


Derken işleri bitirir bitirmez doğru Bursa İl Tarım Müdürlüğüne...


Bursa İli Arı Yetiştiricileri Birliği Bilgilendirme Toplantısı...Yüksek katılımla başlayan toplantıda ilk konuşmayı İl Tarım Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Koçkaya yaptılar. Güncel bir çok konuda açıklamalarda bulundular.

Bursa ilinde arıcılık için büyük destek alınabilecek kurumlar mevcut.


Uludağ Üniversitesinin arıcılığa yaptığı katkılar ile Uludağ Arıcılık Derneği etkinlikleri bölge arıcıları için büyük şans.


Bu anlamda Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Aydın tarafından arı hastalıkları ve tedavileri ile arı ailesi yönetiminde yapılması / yapılmaması gereken uygulamaların bahsedildiği 1 saati aşkın bir konuşma gerçekleştirildi.


Bir kötü haberde kenelerden geldi. Bu tarihlerde görülmemesi gereken kenelerin sahada izleme çalışmalarının devam ettiği bilgisi ilgi çekiciydi. Demek ki bu yıl daha dikkatli olacağız.Özellikle arı hastalıkları ve mücadele ile ilgili araştırmaların yakın zamanda Uludağ dergisinde de yayınlanacak olan ilginç sonuçlarını paylaştılar.Erken ilkbaharda varroa mücadelesinde kullanılması gereken etken maddeleri ve topyekün uygulamaların yapılması gerektiğinden bahsedildi.Bir ilimizde uygulanmaya başlanan aynı anda varroa mücadelesi konusunda da bilgilendirmeler yapıldı.


Tüm sektörlerin en büyük problemlerinden olan pazarlama konusunda da katılımcılara çok değerli bilgiler Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü, Tarım İşletmeciliği Anablimi Dalı Üyesi Tarım Pazarlama uzmanı Doç. Dr. Hasan Vural tarafından aktarıldı.

Strateji belirleme, vizyon oluşturma gibi konular ilgi çekenleriydi.


Tespitleri aslında tam yerindeydi.


Arıcıların stratejilerinin ve vizyonlarının olmadığı çok açık değil mi?Hava kararmadan Eskişehir'e dönmek gerektiğinden Bursa İli Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanı Sn. Selami Sezgin tarafından geçmişe yönelik yapılanlar / yapılamayanlar ve geleceğe yönelik projelerden bahsedilirken ayrılmak zorunda kaldık.

Aslında çok ilginç gözlemlerim oldu ve bunları da paylaşmam gerek.


Onursal Büyüğümüz dayım ve arkadaşları Mustafakemalpaşa'dan 4 kişi gelmişlerdi.


İznik'ten arıcı arkadaşımız Nihat Çakmak, İznik Arıcılık Derneği başkanı ve İznikli önder arıcılardan Hacı abi ile tekrar görüşme imkanı bulabildik.

Blogların ilk kurulduğu dönemlerde aramıza katılan ama iş yoğunluğu sebebiyle zaman ayıramadığı için blogu güncellenmeyen Sn. Rıza Rehber ve oğlu ile tanışma fırsatı bulduk.


Bursa İli Arı Yetiştirici Birliği yakın gelecekte benimde üyesi olarak içerisinde bulunacağım bir oluşum. Şu anda Eskişehir'de bulunmaktan çok mutluyum ama şartlar bazen değişiklikleri gerektiriyor. Bu anlamda Bursa ilindeki arıcılık dinamizmini görmek çok güzeldi.


2 çok ilginç olay gerçekleşti.


İlk ara verildiğinde orta yaşlı bir abimiz baksana biraz dedi.


"Ya seni üniversitede dinlemiştim ama o zaman site adresini alamamıştım. Yaz şu kağıda adresini..."


Genç bir arkadaş ise dışarıda çay molasında...


"Halil abi hoşgeldin. Abi vadiye ne zaman gidiyorsunuz?"


Bu arada dayıma da "Dayı be gösterip durma o ballı çerçeveleri bize vallah geleceğiz çiftliğe bir hafta sonu eğitime."


Kısa sürede Bursa'da edindiğim izlenim şudur ki, bizler farkında olmasakta takip ediliyoruz. Üstelik takip edenler çok bilinçli ve eğitimli insanlar.


Bilmem anlatabildim mi?

3 yorum:

Ballı Baba dedi ki...

Hastaya bende acil şifalar diliyorum. Sayın Prof.Dr. Levent AYDIN hocam parazit konusunda gerçekten uzman bir bilim adamıdır kendisini bir kaç kere dinleme şansım oldu. Bir çok ülkede varroa mücadelesi aynı ilaçla aynı günde yapılıyor, inşallah bizim arıcılarımızda bu bilince erecek. Senide takip edeceğim ama bağışla cahilliğime ve yaşlılığıma :)
Sizin ekibe ayak uydurmam çok zor be, ama bu işi öğrenmeyede kararlıyım bilesin.

Acemi arıcı dedi ki...

Merhaba Halil Bey,
Evet takip ediliyorsunuz. Hem de aynı okuldan 3 öğretmen tarafından. Bu yıl sizin ekibin üzerinde gözlerimiz.
Vadiye inince haberlere ayrı bir keyif daha gelecek.
Merakla yeni haberleri bekliyoruz.
İşlerinizde kolaylıklar dilerim. Tüm ekip üyelerine selamlarımızı iletiniz.

Hayyam dedi ki...

Halilim,
Senin bu haberinden şu sonucu çıkarıyorum;kendi bloklarımıza yaptığımız haberlerde ve diğer bloklarayazdığımız yorumlarda dikkat etmek zorundayız.İşi mahalle kavgasına çevirmemeli sokak ağzı kullanımamalı,sonuçta saygın olan insandır.Saygılar