11 Mart 2009

TEMA ve Damızlık Saf Kafkas Ana Arı

27 Ocak 2009 tarihinde Eskişehir'e uğrayan TEMA Pazarlamadan Sorumlu Yetkilisi Sn. Davut Avcı ve Teknik İşlerden Sorumlu Müdür Yardımcısı Sn. Mehmet Ceylan ile tanışma ve sohbet etme imkanı bulmuştuk. Geleceğe yönelik bazı illerde bilgilendirme seminerleri yapılacağı konusu da sohbetin içerisinde geçmişti.

Bu seminer Eskişehir'de 11 Mart 2009 Çarşamba tarihi itibarıyla gerçekleştirildi.
Hafta içi olmasına rağmen seminer tarihini önceden öğrenme imkanımız olduğundan tüm çalışmalarımızı seminere katılmak üzerine planladık.
Saat 10:00'da Eskişehir Ziraat Odası Toplantı salonunda başlayacak seminere biraz erkende olsa katıldık.

Toplantı salonunda hazırlık yapan Sn. Ahmet İnci ile 2 gözlü çiftleştirme kutuları ile ilgili sohbet etme imkanı bulduk.

Kullanımda gördüğümüz küçük aksaklıkları ve geliştirilmesi için küçük katkılarımızı kendilerine iletme imkanı bulduk.

Açılış ve seminerden hedeflenenler Sn. Ahmet İnci tarafından açıklanarak seminer başladı.

Daha önce duyduğum ama kesinleşmediğinden emin olamadığımız bir konuyu öğrendik.

Eskişehir'de Bal Üretici Birliği kuruluş çalışmaları yapıldığını ve yakın bir zamanda faaliyete başlayacağını Sn. Ahmet Şafak'tan öğrendik.

Daha sonra Eskişehir İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Sn. Yusuf Çengel kürsüye geldiler.

Gelecekte TEMA ekibi ile yapılacak olan çalışmalarda koordinenin İl Birliği tarafından kurulması gerektiği konusunu vurguladılar.

Eskişehir Tarım İl Müdürü Sn. Mevlüt Gümüş ise, ilimizde yapılan arıcılık, gıda güvenliği ve ilaç kullanımları ile ilgili konularda açıklamalar yaptılar.

Artık konuya geçme zamanıydı.

TEMA Teknik İşlerden Sorumlu Müdür Yardımcısı Sn. Mehmet Ceylan tarafından Damızlık Saf Kafkas Ana Arı ve Organik Bal Üretimi konusunda sunum gerçekleştirdiler.

Ayrıca Artvin/Borçka Camili'de yapılan çalışmalardan bir kesit sundular.

Haftaiçi ve mesai saatleri olmasına rağmen salon yetersiz kaldı.

Eskişehir arıcılarının benzeri etkinliklere gösterdiği ilgi ise aslında araştırılması gereken başka bir unsur.

Davetliler arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin KINACI'da bulunuyordu.

Sunum bittikten sonra Sn. Ahmet İnci tarafından sektörün tüm dalları ile ilgili açıklamalarda ve bilgilendirmelerde bulunuldu.

Akademi dünyasının arıcılığa ilgili olması sevindirici.

Seminerin en güzel bölümü diyebileceğimiz diyaloglar Sn. Ahmet İnci ve Sn. Engin Kınacı arasında geçti ki konu çok ilginçti.

GDO'lu ürünler ve tabi ki arıların beslenmesinde kullanılan GDO'lu mısırdan üretilmiş tatlandırıcıların arı ölümlerine sebep olduğu konusunun bilimsel dayanağı olmamasına rağmen, şu ana kadar en güçlü faktör olduğu konusu işlendi.

Sn. Kınacı tarafından, GDO'lu ürünler ilgili ve arıcılara yönelik yaptığı uyarılar ise, alkışı hak edecek türdendi.

Eğer söyledikleri gerçekleşiyorsa ki veriler gerçekleştiğini gösteriyor, bizler bedavaya yaşıyoruz.

2 yorum:

salih arıcı dedi ki...

Halil bey maçahel'liler bu aralar iyi çalışıyor doğrusu ,maalesef bitme aşamasına geldiklerini anlamalarıda arıcılık açısından olumlu bir durum olduğunu düşünüyorum.öyle 40 tl.ye ana satıpta arıcıları kalitesiz analarla kandırmazlar inşallah.
Şahsen ben 2007 de hem damızlık hemde bir kısım arımın saf olması için aldiğim anaların yarısı o kış kovanında öldüler geri kalanların üçüde bu kışın kayboldu,yanı beni aldattılar artık güvenim yok gidip kendim elimle alacağım damızlık anaları ,hayırlı sezon dileklerimle.

Kemal Demirci dedi ki...

Ben de geçen seneden isim yazdırmıştım ana arı için. Bu hafta beni arayıp siparişi girmemiz gerekiyor dediler. Ben de test amaçlı bir adet sipariş ettim ve de ödemesini yaptım. Ancak Salih Bey'in yorumunu okuyunca biraz kafam karıştı acaba hiç gerek yokmuydu diye.