8 Aralık 2009

Doğadaki Propolis Kaynakları

Bölgesel olarak kolonilerin kovanlara çok fazla propolis topladıklarını gözlemliyoruz. Özellikle Bursa/Mustafakemalpaşa'daki dayımın kolonilerini kontrollerimizde aşırı propolis stokları görülüyor.
Bunun sebepleri olarak arı ırkı, kovan uygunsuzluğu gibi değerlendirmeler ile geçiriyorduk.
Ancak bugün gördüğüm bir yazıda önemli bir ayrıntı dikkatimi çekti.Apiterapi ile ilgili yayın yapan bir sitede çaylarına kara kavak tomurcuğu attıklarını gösteren bir fotoğraf var.
http://apitherapy.blogspot.com/2009/12/natural-antibiotic-obtained-from.html
Bunun sebebini ise içeriğinde demir, çinko, bakır, kobalt, molibden, manganez, iyot gibi eser elementlerin varlığı olarak bildiriyorlar.
Bizi ilgilendiren boyutu ise şurası...
Kavak tomurcuğuna propolis tesisi denmesi...Dayımların kolonilerin bulunduğu bölgedeki kavak populasyonunun çokluğu acaba aşırı propolis toplamalarına bir sebep olabilir mi?

1 yorum:

ergenekome dedi ki...

kesinlikle olabilir. bizim kovanlar tıkabasa dolu uçuş deliklerini biz straforla daraltmıştık kemirip kendileri propolisle tıka basa doldurmuşlar.
Özellikle erken baharda kavak yaprak gözlerin uyanması ile beraber muazam propolis yığınaklarına rastlıyoruz daha doğrusu mevsimleri gelen propolise göre ayırt etmek imkansız. Aslında normal olanı, kavak ağacına bağlı olarak arı en çok erken bahar ve güz döneminde poropolis çeker diyebiliyorum. bu sıcaklık değeri ile alakalı da olabiliyor genç yapraklardan sarı propolis gelirken açılmamış tomurcuk gözlerden kahve tonları bol miktarda geliyor kovanda işlendiğinde dahada katılaşıp ağırlaşıyor. Özellikle türkiyenin kavak öretiminde önde gelen sadece dikili kavak alanları 1 milyon dekarın üzerinde olan yaklaşık 100000 hektarlık dikili kavak potansiyeliyle türkiyede ilk sırada Niksar geliyor. Hatta yeşil niksar deyimini verende o. ancak bizler bu cevheri değerlendiremiyoruz. Değerlendirebilseydik poropoliste bir üretme toplama kampına dönerdik.
Bol poropolis toplamak için erken bahar ve güz döneminde güçlü kovan bırakmak ve sürekli bu dönemler öncesinden içeriyi temizlemek mi gerekiyor?
kışa girerken biz 10 çerçevenin altına inmemeliyiz ki senede kovan başı 5 kg propolis toplayalım.