9 Temmuz 2010

Uludağ Arıcılık Dergisi Mayıs-2010 Sayısı

Yazı dizisinin 3'üncü bölümü Uludağ Arıcılık Dergisinin Mayıs 2010 sayısında yayınlandı.
Vadide sıvı ve katı beslemeye tabi tutulan, varroa mücadelesi yapılan ve genç analarla çalışan kolonilerden, vadiden çıkış tarihine kadar planlanan 7 çerçeve yavrulu / 10 çerçeve arılı güce, erken ulaşmış kolonilerden suni bölme işlemleri yapılıp, hazır analar verilerek yeni koloniler oluşturuluyor. Genç analarla oluşturulan yeni koloniler zaman içinde sıkışan diğer kolonilerden alınan takviyelerle vadiden çıkışta 7–8 çerçeveli koloniler haline geliyorlar.Vadiden Çıkış Öncesi İstenen Düzeyde KoloniGelişimleri takip edilen kolonilere ve ırk farklılığı sebebiyle geç gelişen kolonilere, erken güçlenen kolonilerden takviyeler alınarak eşitleme çalışmaları yapılmaktadır.

Arılıkta çok güçlü birkaç koloni sahibi olmaktansa eşit güçte kontrollü kolonilerin sahibi olmanın her zaman faydasını gördüğümüzü söyleyebiliriz.

Vadide kolonilere ilave verme işlemleri yapılmamaktadır. Vadiden çıkışta gidilecek şehirdeki arılıklarda yaşanabilecek gece şartlarında yaşanacak meteorolojik istikrarsızlıklarının getirdiği olumsuzluklara, ilave atılarak genişletilmiş koloniler direnememektedirler.Vadide Üretime Başlamış Çiftleştirme KutularıVadi, erken tarihlerde ana arı yetiştirme çalışmalarına imkân verecek şekilde hava sıcaklığı ve yerel arıcıların yürüttüğü geleneksel arıcılık sebebiyle erkek arı varlığı açısından avantajlar sağlamaktadır. Vadide üretilen genç analarla oluşturulan bölme koloniler bal sezonuna rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

Vadideki erken çiçeklenmeden yararlanan ana arı kutuları

Vadiden Çıkış ve İlkbahar Bakımları


Vadiden çıkış, 01 – 20 Mayıs tarihleri arasında şehirde gidilecek arılıklar bölgesi çiçeklenme düzeyi ve vadinin aldığı yağış rejimi takibi ile alınan kararla olmaktadır.Vadi Dönüşü Akpınar Köyü (Halil Bilen Arılığı)Vadiden çıkışta şehirdeki 3 arılığa dağıtılan koloniler artık ilkbahar kontrollerine ve bala yönlendirme çalışmalarına tabi tutulmaktadırlar.

Gelecek yılın kolonilerini üretmek adına yapılacak suni bölmelerin arılarının alınacağı koloniler, diğer yakın arılıklara bırakılmaktadır. Bölme işlemi sonrası kendi arılığına götürülen yeni bölmelerde tarlacı kaybı yaşanmaması bölmenin sağlığı açısından çok önemli bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Birbirlerine yaklaşık 20 km. uzaklıktaki 3 arılıkta geçmiş yıllar verileri izlendiğinde balözü akımı rejiminin değişikliği dikkat çekici farklar göstermektedir. Bölgesel farklılıklar yanında yakın çevrenin bile balözü rejiminin değişikliğini görebilme şansını yakaladığımızdan, gerektiğinde bu durumdan yararlanıyoruz.

Balözü akımı başlayan arılıklara diğer arılıklardan, bala yönlendirilmiş kolonilerden götürülerek faydalanmayı en üst düzeye çekebiliyoruz. Ülkemizde belki de örneği olmayan bu uygulama bizlerin başarısına en çok etki eden faktör olarak sayılabilir.

“Bal başladı, getirin arıları” şeklinde gelişen bu uygulamaya arıcıların hiç alışık olmadığını da söyleyebiliriz.

Geçmiş yıllar verilerinin de desteklediği şekilde, Mayıs ayı başlarında en erken balözü akımı Akpınar köyündeki arılıkta gerçekleşmekte ve diğer arılıklardaki balözü akımları arasında 10 günlük farklar oluşmaktadır. Akpınar köyünde balözü akımı azaldığında ise diğer arılıklarda akım devam etmektedir. Yakın arılıklarda bile bu kadar etkili şekilde zaman farklarının olması biz arıcılara arılık yeri belirlemede daha dikkatli olmamızın gerektiğini göstermektedir.


Bala Yönlendirme ve Oğul KontrolüVadiden sadece kuluçkalıkta çıkan koloniler yeniden ikinci bahar ile karşılaştıklarından çok seri bir biçimde güçlenmeye başlıyorlar. İlave atma işlemleri öncesi arılıktaki tüm koloniler kontrol edilerek kaç koloni ile bala çalışılacağı belirlenir.

Bu belirlemede tüm kolonilerin kayıtlarına hâkim olduktan sonra, yavrulu çerçeve sayısı önem taşıyor. Bahar balı alabilmek amacıyla, Mayıs ayı başında bala yönlendirilecek koloniyi 11 çerçeve yavrulu ve 14–15 çerçeve arılı hale getirene kadar bala yönlendirilmeyecek kolonilerden arılı/yavrulu çerçeve takviyesi alıyoruz. Yavrulu çerçeveleri ve arıları alınarak zayıflatılan koloniler hem ana arı üretim aşamalarında hem de gelecek yılın kolonilerini oluşturma işlemleri için ayrılmaktadırlar.Bala Yönlendirme Yapılacak Koloni

Vadide yapılan varroa mücadelesine vadiden çıkış ile birlikte son verilmekte ve koloniler bala yönlendirilmektedir.

Bala yönlendirme çalışmalarında önceliği, vadide yetiştirilen o yılın genç analarından oluşturulmuş ve bir önceki yıl oluşturulmuş, hiç bala çalışmamış ana arıların olduğu kolonilere vererek yapıyoruz.

Gelişimi konusunda tereddütlerimizin olduğu koloniler ve önceki yıl bala çalışmış koloniler ise takviye alınacak kategorisinde değerlendirilmektedir.

Bu anlamda prensip olarak, bir ana arının bir kez kışlaması ve bir kez bala çalışmasını esas alıyoruz.

Vadiden 7–8 çerçeve yavrulu çıkıldığı düşünülürse, 11 çerçeve yavruya ulaşmak için 3 koloniden, 2 bala yönlendirilmiş koloni yaratılabilmektedir. Zayıflatılan koloni ise 2–3 çerçeve arılı olarak çalışmasına devam etmektedir.Akpınar Köyü (Haziran 2009)İlkbaharda bala yönlendirilmiş 11 çerçeve yavrulu ve 14–15 çerçeve arılı güçteki bir koloni genç ana arıya sahip ise oğula yönlenmesi küçük bir ihtimal olsa da bu durum çerçeve hareketleri ile önlenebilmektedir.

2 yorum:

bekir dedi ki...

herzamanki gibi yazıların ve resimler harika bilgi ögrenmek için şahane başarılar.

Ballı Baba dedi ki...

Yakında sizi yazım kadrosuna alırlarsa şaşırmam. Süper bir araştırma yazısı desem değil, tam bir çalışma raporu oldu bence. Kalemine gönlüne sağlık...