2 Ocak 2012

Kış Günleri ve Arıcılık

Emekli olunca boş vaktin olmaz denirdi...

Öyle imiş.

Hemen bir iş biter bitmez diğerine geçiliyor...Konteyner önüne biraz beton dökelim ayaklarımıza çamur bulaşmasın derken...

Bir tuvalet ve bir de küçük depomuz oluverdi...İlçemizde arı ölümleri ve varroa hakkında 3 akşamlık bir sunum gerçekleştirildi.

Belediye binasının meclis salonunda çok güzel 3 akşam geçirdik.2'nci akşam Bursa'dan misafirlerimiz vardı.Yeni oksalik asit buharlaştırma aparatları ve kişisel güvenlik malzemeleri gündemimiz de idi.Arılığımızı da film platosu olarak kullandılar...Daha önce oksalik buharlaştırma yapılan koloniye çifte kavrulmuş niteliğinde film gereği oksalik buharlaştırma yapıldı.

İlgili koloniyi bugün kontrol ettim ve dökülen yoktu.

Ya önceki uygulama çok başarılı idi ya da kuluçkaya doluşmuş tüm varroalar...


6'lı aparatta denendi...Kenan abi de üşümüş olmalı...Bursa ekibine Bandırma'dan da misafirler katıldı.İlçemizdeki Uludağ Üniversitesi Meslek Yüksek Okulundaki dersi bitiminde de Doç Dr. İbrahim Çakmak hoca da aramıza katıldı.Hava kararmasına rağmen çay ve sohbet devam ediyordu.

1 saat sonra da sunuma gideceğiz...

Üşüdük ama sohbet güzel olunca...2'nci akşam sunumda hocamızda katkılarda bulundu.Son gün ise Zonguldak'tan misafirlerimiz vardı.

Ballıbaba ve arkadaşları geldiler.Bende sucuk tatmak isterim diyerek 400 km. yol teptiler.Ayaküstü hemen atıştırıp...Son gece yine final sunumuna gittik.İlçemizdeki kovan üreticilerinin getirdiği örnekler üzerinde tartışıldı.Ballıbaba, son akşamın yıldızıydı.Sunumda özellikle organik asitler ve kişisel güvenlik konularında katkılar yapmaya çalıştık.Kendi sağlığımız herşeyden önce olmalı...Sunuma 3 gün boyunca Karacabey ilçesinden gelen misafirlerimizde vardı.Ve ilçemizdeki genç arıcılar...

Mehmet Demir, İlhan Kesendere ve Erkan Türkey...

Bizim ekip kısacası...Son kapanışı da açılışta olduğu gibi İlçe Belediye Başkanımız Sn. Sadi KURTULAN yaptılar.Gece misafirlerimizi uğurladık...

Böyle habersiz olmasın bir daha olur mu?Cumartesi ise Uludağ Arıcılık Derneği aylık toplantısı için yeni bir mekandayız.Afyon'dan Mehmet Surucu ağabeyimizle tanıştık.
Büyük salon...

Hamam iken kültür merkezi olması çok hoş...Prof. Dr. İrfan Kandemir'de toplantıya katıldılar.


2'nci bölümde sunumu özet olarak hızlıca geçtik.Küçük salondaydık ama ilave koltuklar atarak.
Yılın son günü katılım düşük olur diyerek düşünmüştük ama...Toplantı yapılan merkez hepimizi etkiledi.Bir dahaki sefere simiti bu fırından yiyeceğiz kısmetse...

Tandır yemekten fırsat bulursak...

6 yorum:

MİNİK ARICI dedi ki...

Sayın Halil Bey
Çok güzel bir çalışma olmuş, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Eğer bu sunuları blogunuzda yayınlarsanız, bizlerde birşeyler öğrenme imkanına kavuşmuş oluruz.

HB dedi ki...

Sunumu blogta yayınlasak bile konu anlatılmadıktan sonra anlam ifade etmiyor ki...

ARICISERKAN67 dedi ki...

Halil abi

Kemalpaşa arıcıları gerçekten çok şanslı.

hangisinden başlasam bilmiyorum,Belediye başkanınız çok iyi,sucuk mükemmel,tatlısı harikulade birde sizin gibi bir arıcıyı kazandılar.


Tüm bunlar için değil 400 1400 km yol tepilir.

Göstermiş olduğunuz misafirperverlik için size ve kemalpaşa'lılara çok teşekkür ederim.

Mustafa Soylu dedi ki...

Halil Bey, yapılan bu çalışmadan dolayı önce sizi kutlarım. Mustafakemalpaşa da bu kapsamlı belki ilk organize sanıyorum. Gelecek dönemde de yenilerinin olacağı inancımı paylaşmak istiyorum. Bir dostumu kaybetmem nedeniyle finala gecesine katılamadığımdan dolayı üzgünüm. Yeni yılın size, arıcılarımıza ve tüm insanlığa hayırlara vesile olması dileğimle... selamlar...

Kemal Demirci dedi ki...

Halil Bey Merhaba.
Uzun süredir uzak kaldım gerek arıdan gerek de blogdan. Gördüğüm kadarıyla sizde çalışmalar çok çok iyi gidiyor. Her il ve ilçede sizin gibi değerli arkadaşlara gerçekten ihtiyaç var.
Başarılarınızın devamını dilerim.
Selamlar,
Kemal Demirci

İRFAN CEYHAN dedi ki...

abi gerçekten dolu dolu bir kış geçirmektesiniz.biz bahara mahkum iken. :) başarılar dilerim.